Magyar diák meghívottja is lesz a decemberi Nobel-díj-kiosztó ünnepségnek Stockholmban, s nem most először. Ez a mindenképpen óriási elismerés azoknak a fiatal feltalálóknak és tudósjelölteknek köszönhető, akik évről évre részt vesznek a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyén. Már legalább két és fél ezren vannak, s közülük 307-en kaptak díjat Magyarországon. Rengeteg a nemzetközi elismerés is, e téren a három legeredményesebb európai nemzet közé tartozunk. Legutóbb Balassi Márton és Horváth Dávid nyerte meg Brüsszelben az európai ifjú tudósok versenyét, kettejük közül Balassi Márton utazhat Stockholmba – közölte Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke, aki 1990-ben létrehozta a szövetséget, s egy évre rá a tehetségkutató vetélkedőt is elindította.
Az idén már huszadik alkalommal hirdették meg a Magyar Innovációs Szövetség ifjúsági tudományos és innovációs tehetségkutató versenyét. A megtett út eredményeit méltatta Bendzsel Miklós, a vetélkedőt kezdettől fogva támogató Magyar Szabadalmi Hivatal elnöke. Kiemelte a fiatalok nagyszerű teljesítményét, amelynek a segítségével számos tudóssal és feltalálóval gazdagították Magyarországot, egyúttal méltatta a MISZ erőfeszítéseit. Pakucs János tájékoztatta a felhívást meghirdető rendezvény résztvevőit arról, hogy Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkára vállalta a rendezvény fővédnökségét, Fellegi Tamás miniszter pedig a nemzeti fejlesztési és a gazdaságfejlesztési tárca nevében támogatást ígért a fiataloknak.
Január 7-ig várják a fiatal feltalálók és tudósjelöltek jelentkezését. Egyénileg vagy kétfős csapatba szerveződve pályázhatnak az 1990. október 1. és 1997. augusztus 31. között született fiatalok. Egyetemisták, főiskolások közül csak elsőévesek vehetnek részt a versenyen, akkor, ha a pályázati munkát már az egyetem, főiskola előtt elkezdték. Pályázhatnak határon túli magyar fiatalok is, de az európai döntőn csak azok vehetnek részt, akik magyarországi iskolába járnak. Pályázni lehet műszaki, természettudományi, környezetvédelmi, informatikai, valamint matematikai területről bármilyen innovatív alkotással, találmánnyal, kutató-fejlesztő, illetve tudományos munka eredményével. A vetélkedőn bármilyen egyéb versenyre vagy pályázatra készített pályamunkával, illetve műszaki alkotással is részt lehet venni.
A versenyen sokféle díjat lehet nyerni, például ösztöndíjakat. Az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny 1–3. helyezettje a felsőoktatási intézmények döntése alapján emellett 25 többletpontot kaphat a felvételi eljárás folyamán. A legjobb három pályázat készítői a Balassi–Horváth páros nyomdokaiba léphetnek: lehetőséget kapnak a 2011. szeptember 23–28. között Helsinkiben, az Európai Unió által, 35 ország részvételével zajló európai ifjúsági tudósdöntőn való részvételre, ahol további értékes pénz- és különdíjakat (3500-7000 euró) lehet nyerni.
A versenyen kiválasztott tehetséges fiatalok egy sor más vetélkedőn is részt vehetnek. Ilyen a tudományos olimpia az USA-ban, a Stockholm International Youth Science Seminar, a svédeknek köszönhetően a Nobel-díj-átadási ünnepség, a London International Youth Science Forum, az International Sustainable World Project Olympiad Houstonban, valamint a China Adolescent Science & Technology Innovation Contest.
Az idei verseny első helyezettjeiről, a Balassi–Horváth, Európában is első ifjú tudóspárosról már esett szó. A 2010-es második helyezett Molnár Anna jövő májusban az ifjú tudós világolimpián képviseli Magyarországot. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.