A mostani jelentős külkereskedelmi többlet egyben tovább növeli Kína már jelenleg is hatalmas méretű, 3200 milliárdos valutatartalékát, illetve fokozza a nyomást, hogy a pénzügyi rendszer likviditása még tovább erősödjön. Ez utóbbi jelenség azonban jelentősen megnehezíti az infláció megfékezését célzó központi banknak a hitelezés visszafogására irányuló törekvését. A jegybank az idén ugyanis már hatszor emelte meg a bankok kötelező tartalékrátáját, amelynek szintje jelenleg 21,5 százalék. A központi bank egyben október óta ötször növelte meg az egyéves hitelek jelenleg 6,56 százalékon álló kamatát az elszabaduló infláció megfékezése érdekében. A kedden publikált adatok szerint júliusban 6,5 százalékkal nőttek az árak az előző év azonos időszakához képest, ez hároméves csúcsnak számít, és jóval meghaladja a kormányzat erre az évre vonatkozó négyszázalékos célját.
A mostani inflációs adatot elvileg egy újabb kamatemelésnek kellene követnie, azonban elemzők szerint a jegybank várhatóan most kivárja, hogy az újabb pénzpiaci válság milyen következményekkel jár a globális gazdaságban. Kína mint a világ legnagyobb exportőre ugyanis azzal a fenyegetéssel néz szembe, hogy az adósságválságba süllyedt USA, Európa és Japán felől csökken majd a kereslet termékei iránt. A negyedéves amerikai növekedési adatok általában két negyedévvel később éreztetik hatásukat a kínai exportmutatókban, így szakértők most azzal számolnak, hogy a lassuló amerikai gazdaság hatását a kínai exportőrök az év végén, illetve 2012 elején érzik meg. A kínai export növekedési üteme az év második felében így 16 százalékra mérséklődhet.
Valójában azzal szembesül most a pekingi kormányzat, hogy az infláció elleni harcra összpontosítson, vagy a növekedés lassulását előzze meg. Az exportpiacok esetleges komolyabb méretű visszaesése mellett ugyanis az infláció elleni újabb monetáris szigorítás kedvezőtlenül hatna a belső keresletre.
A kínai gazdasági bővülés lassulása igen rosszul érintené a fokozódó piaci pánikhangulatban újabb recessziótól tartó amerikai, illetve európai gazdaságokat is, amelyek részben a kínai importkereslettől remélnek gyógyírt a bajaikra. Mindamellett elemzők úgy vélik, hogy a kínai infláció júliusban elérte tetőpontját, és az év további részében a drágulás ütemének csökkenésére lehet számítani. Eszerint év végére 4,3 százalékra csökkenhet az infláció, s ez elkerülhetővé tenné az újabb kamatemelést. T. G.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.