„Keleti nyitás és nyugati tartás” – így összegezte tegnap Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter azt a külgazdasági stratégiát, amelyet az elkövetkező években követni kíván a magyar kormány.
A keleti nyitás jegyében a gyorsan növekvő EU-n kívüli piacokra koncentrál majd a kabinet: a miniszter a lehetőségekkel kecsegtető térségek között említette – többek között – Észak-Afrikát, Közel-Keletet, Közép-Ázsiát, Indiát, Kínát és Dél-Koreát. A kivitel bővítése során helyzetbe kívánják hozni a magyar kkv-kat is – ezt a célt szolgálják az egyes külpiacokon várhatóan ősszel megnyíló kereskedőházak is.
Utóbbiak gyakorlati szerepéről szólva elmondta: ha például a Szaúd-Arábiában létesítendő kereskedőházhoz befut egy igény élelmiszerszállításra, akkor az új intézmény felkutatja majd az igényt kielégíteni képes magyar kkv-kat, és segíteni fog az üzlet finanszírozásában is. Ebben kulcsszerep fog hárulni a Magyar Export-Import Bankra (EXIM) és a Magyar Exporthitel Biztosítóra (MEHIB), amelynek vezetésére Nátrán Rolandot, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) korábbi helyettes-államtitkárát kérte fel a miniszter a közelmúltban.
A kormány arra számít, hogy a nemrég közvetlen állami tulajdonba került két intézmény pénzügyi eszközrendszerével képes lesz majd új lökést adni a magyar cégek exporttevékenységének. Az EXIM Bank elő- és utófinanszírozással, kedvezményes kamatozású exporthitelezéssel és garanciavállalással tud segíteni, a MEHIB pedig a külföldi politikai és kereskedelmi kockázatokkal szemben kínál exporthitel-biztosítást.
Az NGM lapunkkal korábban azt közölte, hogy az első kereskedőházak Azerbajdzsánban és az Öböl-menti arab államokban nyílhatnak meg szeptemberben. Ezek potenciálisan 2500-3000 kkv-t közvetíthetnek ki – a tárca számításai szerint legalábbis jelenleg ennyi olyan kis és közepes cég van Magyarországon, melyek képesek lennének a külpiacokon megjelenni.
Ami a Nyugatot illeti, Matolcsy György miniszter szerint itt jelenleg relatív kisebbek a lehetőségek – az eurózóna például várhatóan lassabban növekszik majd az elkövetkező években, mint az övezeten kívüli területek. Ezzel együtt, a „nyugati tartás” jegyében, itt is törekedni kell a bővülésre, például még jobban „integrálni kell a német exportgépezetbe Magyarország nagy- és középvállalatait”.
Feldman Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára szerint a mezőgazdaságban is keleti nyitásra van szükség: növelni kell az exportot a Független Államok Közösségének országaiba, az arab világba és a Távol-Keletre. Úgy véli, elsősorban a feldolgozott élelmiszerek arányát kellene emelni a kivitelben.
Szerinte Kínában is mezőgazdasági és feldolgozott élelmiszeripari termékekkel lehetne megjelenni: az államtitkár például a hústermékek exportjában lát komoly potenciált a távol-keleti piacokon. Oroszországgal kapcsolatban annyit jegyzett meg, hogy Magyarországnak aktív agrárdiplomáciával ki kell juttatnia az ottani piacon szükséges élelmiszereket, emellett technológia- és tudásexportra is lehet igény az oroszok részéről.
Martonyi János külügyminiszter beszédében azt emelte ki, hogy a magyar külkereskedelem az EU-n belül is versenyképes, a magyar export mintegy háromnegyede oda irányul. Szerinte fokozottan figyelni kell a szomszéd országokra is – már csak azért is, mert Németország után Románia és Szlovákia Magyarország legnagyobb kereskedelmi partnere.
Martonyi János külügyminiszter szintén megemlítette, hogy a keleti nyitással párhuzamosan „erőteljes gazdaságdiplomáciai offenzívára” van szükség. Hozzátette, hogy a külpolitikának támogatnia kell a külgazdaságot a siker érdekében. Némi kritikával élve azt is megjegyezte: „Továbbra is látom azt a régi betegséget, hogy kiválóan előkészített látogatások vannak, ezt követően azonban a kitűzött célok háttérbe szorulnak”. Ezzel kimondva-kimondatlanul gyakorlatilag arra utalt, hogy a gazdasági együttműködés felfuttatására tett kísérletek egy idő után leállnak, és a tervekből nem valósul meg semmi.
Húsz év alatt duplázná a GDP-t a nemzetgazdasági miniszter
Magyarország megduplázná GDP-jét a következő 15-20 évben, mondta Matolcsy György. A miniszter szerint ez azt jelenti, hogy a GDP a jelenlegi 100 milliárd euróról 200 milliárd euróra növekedne 2025-2030-ra. Úgy véli ennek elérése nem lehetetlen. Példaként említette a szomszédos Ausztriát, melynek bruttó hazai terméke 290 milliárd euró. A cél valóra váltásához éves szinten 5-6 százalékos növekedési ütemet tart szükségesnek a miniszter. Konkrét időpont említése nélkül kifejtette azt is, hogy a GDP arányos államadósság „le fog menni ötven százalék alá”. A magyar GDP tavalyelőtt 1,2 tavaly 1,7 százalékkal növekedett, idén – a Eurostat szerint – 0,3 százalékos visszaesés, jövőre pedig egy százalékos bővülés várható. Az összesített GDP-arányos államadósság jelenleg 77,21 százalék az NGM közlése szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.