Arra a kérdésre, miért biztos benne abban, hogy az Egyesült Államok a jövőben is a legfontosabb gazdasági hatalom marad, rámutatott: ha valaki bevándorlóként például Svédországban telepszik meg, az élete nagy részét a svéd társadalmon kívül fogja eltölteni. Máshogy alakul az élete az Egyesült Államokban: "néhány éven belül amerikai válhat belőle, nem is kell, hogy tökéletesen tudjon angolul. Arnold Schwarzenegger jó példa erre" – fogalmazott Nordström.
Szerinte az amerikai cégek úgy vannak szervezve, hogy nem számít, valaki honnan származik. Mint mondta, elitegyetemen dolgozik, ahová a legjobbak legjobbjait veszik fel. Negyven százalékuk egy évet tölt el külföldön és ha jól teljesít, akkor a vendégegyetem, például az amerikai Stanford ajánlatot tesz neki, hogy maradjon az országban. "Európa az elmúlt több mint tíz év alatt mintegy 500 ezer diplomást exportált az Egyesült Államokba. És ők bizonyára nem a legrosszabbak közül kerültek ki. Milliárdokat adtunk ki azért, hogy kiképezzük őket, és ők aztán ott csinálnak karriert. Óriási probléma ez Európa számára" - figyelmeztetett a svéd kutató a Die Pressének nyilatkozva.
Az Egyesült Államokban egy munkanélküli a lakhelye szerinti tagállamtól legfeljebb 26 hétig kaphat munkanélküli ellátást. Ha ezen idő alatt sem talál munkát, az időszak leteltével a szövetségi programba lép át, amely legfeljebb további 47 hétig tart.
Sok szakértő szerint az Egyesült Államok ideje elmúlt, és elkezdődött Kínáé, Indiáé és Brazíliáé. Ugyanakkor a svéd kutató rámutatott: a prognózisok alábecsülik azt a tényt, hogy Kínának négyezer éves kultúrája és régi hagyományai vannak, a kínai egy zárt társadalom és ráadásul kemény diktatúra is, ami Nordström szerint kizárja egy a Szilícium-völgyre jellemző kreatív feltalálói kultúra létrejöttét. A közgazdász szerint Oroszország sem fog nagyot alkotni, ez az ára annak, ha egy államot központilag irányítanak. Csak nyitott, szabadelvű, demokratikus társadalmak képesek a kreativitásra. Kína képes ugyan olcsó termékeket előállítani, egyszerű dolgokat, de sohasem fogja a vezetést átvenni a fejlődés terén – állítja Nordström.
Az USA a mélybe ránthatja Ázsiát is
A fiscal cliff, a költségvetési szakadék problémája ellenére is bizakodó a feltörekvő piaci és kínai befektetésekkel kapcsolatban Mark Mobius, a Templeton Emerging Markets Group alapkezelő igazgatója. Amennyiben a republikánus többséggel rendelkező képviselőháznak nem sikerül kompromisszumos megállapodásra jutnia az elnökkel és a demokrata többségű szenátussal, a hivatalos nevén "Budget Control Act of 2011" költségvetési kiigazító program 2013 januárjában automatikusan életbe lép.
A magam részéről úgy gondolom - fogalmaz Mark Mobius -, hogy az események ilyetén lefolyása gazdasági katasztrófát okozna, mivel a világ legnagyobb gazdaságában bekövetkező recesszió az egész világra negatív hatással lenne, különösen az ázsiai exportgazdaságokra. Ha az Egyesült Államok beleveti magát a "pénzügyi szakadékba" magával ránt másokat is.
Mostanra Japán, Dél-Korea, a Fülöp Szigetek, Vietnám, Thaiföld, Malajzia, Szingapúr és Indonézia legnagyobb exportpiacává Kína nőtte ki magát. Összességében hátrányos hatással lenne a fiscal cliff életbe léptetése az ázsiai exportgazdaságokra, de az erősebbek minden bizonnyal túlélnék azt.
Az Egyesült Államokban egy munkanélküli a lakhelye szerinti tagállamtól legfeljebb 26 hétig kaphat munkanélküli ellátást. Ha ezen idő alatt sem talál munkát, az időszak leteltével a szövetségi programba lép át, amely legfeljebb további 47 hétig tart. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.