Matolcsy György hivatalosan másfél hete a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke, azóta fokozatosan terjeszti ki a hatalmát. Az [origo] több jegybanki dolgozóval folytatott beszélgetéseket a Matolcsy kinevezése előtti hetekben és az elmúlt napokban is.
A többség egész pályás letámadásra számított, azt várta, ha Matolcsyból MNB-elnök lesz, akkor rövid időn belül tömeges elbocsátások kezdődnek az intézményben. Bár ez nem következett be, az új elnök a felső szinteken rögtön átvette az irányítást, a középvezetők szintjét pedig mostanra érte el a tisztogatás. Naponta egy-két embernek felmondanak vagy félreállítják őket – írja a lap.
Matolcsy arról még a kinevezése előtt gondoskodott, hogy minden hatalom az ő kezében összpontosuljon. Nemzetgazdasági miniszterként - az államnak mint az MNB tulajdonosának a nevében - átírta a jegybank alapító okiratát úgy, hogy minden alkalmazott sorsáról és fizetéséről ő dönthessen. Matolcsy magával hozta harmadik alelnöknek legfőbb bizalmasát, Balog Ádámot. A másik két alelnököt lefokozták, minden érdemi területet Balog kapott meg, Király Júlia a készpénzellátással, Karvalits Ferenc pedig a statisztikával foglalkozhat.
Matolcsy György a személyi változásokon túlmutató intézkedéseket is hozott elnöki regnálásának második hetében. A napokban mindenkinek megtiltotta a jegybankban, hogy olyan rendezvényen vegyen részt, amelyen a gazdaságpolitikáról véleményt fogalmazhatnak meg a résztvevők. Ezzel voltaképpen minden gazdasági rendezvény a tiltólistára került, mindaddig, amíg Matolcsy a korlátozást fel nem oldja, illetve amíg ő vagy Nagy Róza főigazgató nem ad felmentést egyenként az embereknek – írja az [origo].
Matolcsy ezen a héten már a középvezetők között tart tisztogatást. Hétfőn sokak megrökönyödésére a kutatási részleg vezetőjének mondtak fel. Benczúr Pétert az ország egyik legfelkészültebb elméleti közgazdászának tartották házon belül, a világ egyik legnevesebb egyetemén, az MIT-n is hallgatott közgazdaságtant, több mint egy évtizede dolgozik a jegybankban. "A légynek sem ártott" - mondták róla az [origo] beszélgetőtársai, rávilágítva, hogy már csak azért is meglepő az ő elküldése, mert kutatóként pozíciójából, munkaköréből fakadóan is távol tartotta magát a jegybank napi működési dolgaitól és a monetáris politikai lépésektől, politikailag látszólag nem érzékeny területen dolgozott.
Kedden két másik középvezető került sorra. Czeti Tamás a kockázatkezelési részleget vezette igazgatóként, kedden azonban félretolták. Az [origo] információi szerint először őt is lapátra akarták tenni, de később úgy döntött a vezetés, hogy áthelyezik egy másik, periferiális területre mindaddig, amíg nem talál magának munkát. A kockázatkezelési igazgató dolga a jegybank szmsz-e szerint többek között az, hogy részt vesz a devizatartalék-kezelés stratégiájának kidolgozásában, kockázati elemzéseket végez a kezelt portfólióról, meghatározza, hogy mekkora hitelt kaphat a jegybanktól egy-egy partnere.
Matolcsy már gondoskodott is a jó szakembernek számító Czeti pótlásáról, házon belül oldják meg a kérdést. Czeti eddig csak az MNB-ben dolgozott, Benczúrhoz hasonlóan több mint tíz éve lépett be a jegybankhoz. Félreállítása azért is számít meglepetésnek, mert forrásaink inkább jobboldali érzületűnek ismerik Czetit. Ez azonban csak arra volt elegendő, hogy nem azonnal kelljen elhagynia a jegybankot.
Nem úgy Gereben Áronnak, aki kedden megkapta a munkakönyvét. Ő a pénzügyi elemzések terület igazgatója volt, ez a részleg a jegybank három fő területe közül az egyik. A több mint egy évtizedes jegybanki pályát maga mögött tudó szakembert szókimondónak festették le a lap beszélgetőtársai. Ez a tulajdonsága kódolta az összetűzést Matolcsyval, mégpedig azért, mert a Gereben felügyelete alatt álló egység foglalkozik egyebek mellett azzal, hogy a jegybank milyen eszközöket vessen be, amelyek megolajozzák a gazdaság működését, de nem hordoznak túl nagy kockázatot. Ide tartozik például az, hogy a 2008 őszén kitört válságban rövid ideig beavatkozott az állampapírpiac működésébe a jegybank, vagy az, hogy a bankoknak különböző futamidejű hiteleket nyújt.
Az sem volt jó ómen Gereben számára, hogy hozzá tartoztak a költségvetési elemzések is. Matolcsy még miniszterként az egyik utolsó kirohanását a jegybank ellen épp egy költségvetési és államadósságról szóló tanulmány miatt intézte.
Mindhárom elismert szakemberrel Balog Ádám, az új alelnök közölte a rossz hírt – írja az [origo]. Balognak az elbocsátásokban amúgy is nagy tapasztalata van. Adóügyi helyettes államtitkárként a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) 2011 májusában ő tizedelte meg az adóügyi részleget. Máig emlegetik egykori és mostani NGM-esek azt az esetet, amikor Balog szólt az egyik titkárnőnek, hogy a tárca dolgozói közül kiket rendeljen be az irodájába fél óránként, majd amikor mindegyiket elküldte, a titkárnőt is lapátra tette.
A lap szerint azt mindenki biztosra veszi, nem ért még véget a leépítés a jegybankban, ez még csak a kezdet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.