Nyári sziesztára vonultak a hazai befektetési alapok, júniusban számottevően mérséklődött az alapkezelői vagyon bővülése, amely azonban ezzel együtt is újabb csúcsra ért az év közepén.
A májusi bő 2 százalékos gyarapodás után mindössze fél százalékkal nőtt a befektetési alapokban fialtatott összvagyon az első nyári hónapban, amely újabb történelmi rekordszintre, 19 151 milliárd forintra emelkedett a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) friss adatai szerint.
A befektetési jegyek értéke immár 13 hónapja gyarapodik folyamatosan. A kora nyári, 86,7 milliárd forintos bővülés szinte teljes egészében az új megtakarításoknak volt köszönhető, az ügyfelek ugyanis 84,3 milliárd forintot vittek az alapkezelőkhöz. A hozamok ezúttal nagyon visszafogottak voltak, alig 2,5 milliárd forintot hozzátéve a növekedéshez.
A friss tőkebeáramlás is meglehetősen visszafogott volt az előző havi, közel 190 milliárdos tételhez képest.
A befektetők fantáziáját leginkább az abszolút hozamú alapok mozgatták meg, melyekbe 99,9 milliárd euró friss megtakarítást kötöttek le.
Bár a hozamok nem fordultak pozitívra, a kategória így is jelentős, 3,2 százalékos bővülést ért el egyetlen hónap alatt, és már csaknem annyi pénzt kezelnek bennük, mint a második legnagyobb típust adó egyes alapokban.
Utóbbiaknak júniusban nem termett sok babér, a vegyes eszközökből 11,6 milliárd forintot váltottak vissza, amit a csekély pozitív hozamok csak kissé tudtak mérsékelni. A szegmens így kisebb csökkenéssel zárta az időszakot.
A messze a legtöbb vagyonnal rendelkező kötvényalapok lényegében stagnáltak a nyár elején, alig 5,5 milliárd forintos friss megtakarítást regisztrálva.
A másik klasszikus termékkategória, részvényalapok sem remekeltek, noha a 21,4 milliárd forintos visszaváltást a kedvezően alakuló hozamok mérsékelni tudták, így is szűk egy százalékos apadást könyvelhettek el az alapkezelők.
Az ingatlanalapok meglehetősen csendes hónapon vannak túl. A minimális, egymilliárd forintos tőkekivonást az ugyancsak visszafogott hozamok kompenzálni tudták, érdemi növekedést így sem tudott felmutatni a bő 2100 milliárd forintnyi befektetéssel rendelkező kategória.
A zárt körű és a tőkevédett alapok vagyona egyaránt 0,4 százalékkal nőtt, elsősorban a beérkező friss megtakarításoknak köszönhetően.
A pénzpiaci alapoknál viszonylag jelentős, 3,5 százalékos visszaesés volt megfigyelhető, amit a tetemes, 15,5 milliárd forintos tőkekivonás okozott.
Az előbbiekhez képest lényegesen kisebb méretű árupiaci alapok vagyona viszont megugrott júniusban, a 6,3 százalékos növekedés a 13 milliárdos friss lekötéseknek köszönhető, ami a visszaeső hozamokat is bőségesen kompenzálni tudta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.