Kopint-Tárki: fokozódik a bizonytalanság a hazai iparban
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Az új rendelésállományok csökkennek, ami elsősorban a belföldi piacot érinti. „Intő jel, hogy alig akad egy-egy vállalat, amely a magyar kereslet élénkülésében bízna” – írják a kutatók. Az exportkereslet élénkülése folytatódott, ám a rendelésállományokban itt is enyhe csökkenést mértek.
Mindez a termelési prognózisokat is növekedésből stagnálásba váltotta. Már nem jelent fő problémát a kereslet hiánya, igaz ez szinte kizárólag a külső keresletnek köszönhető, újra a gazdasági környezet általános bizonytalansága okozza a legfőbb gondot a termelési döntések meghozatalakor, csakúgy, mint 2010-ben.
Az értékesítési prognózisok Kopint-Tárki szerint a következő fél évre vonatkozóan súlyosan romlottak, a késztermék készletek eséséből pedig arra lehet következtetni, hogy a vállalatok az éppen aktuális rendelések teljesítésére rendezkedtek be, és a várható keresletre nem alapoznak jelentősebb raktárkészletet.
Az egyre fokozódó bizonytalanságra utal az is, hogy feltűnően emelkedett a rövid távú stratégia nélküli vállalatok aránya, amelyek igyekeznek készletfelhalmozás és munkaerőleépítés nélkül, alacsony rendelésállománnyal fenntartani az egyébként csökkenő termelést szintet.


