BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

NGM: elérhető a 2,7 százalékos hiánycél

ÁHT Szeptemberben feszesen gazdálkodott a kormányzat – és sok adót fizettek a bankok –, így 12,1 milliárd forintos többlet alakult ki az államháztartás központi alrendszerében. A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint idén 3 százalék alatt marad a költségvetési hiány. Banai Péter Benő, a minisztérium helyettes államtitkára a Világgazdaság kérdésére közölte, hogy a 2,7 százalékos hiánycél is elérhető.

A hiányt befolyásolhatja, hogy az Eurostat miként számolja el az MVM tőkeemelését (amit az E.On gázüzletágának megvásárlása kapcsán hajtottak végre) és a takarékszövetkezetek forrásjuttatását. Banai lapunk kérdésére azt válaszolta, hogy az NGM várakozása szerint ezek a tételek nem befolyásolják az uniós egyenleget.

A harmadik negyedév végéig 949 milliárd forint hiány alakult ki a büdzsében, ami a módosított éves előirányzat 90, a korábbi cél közel 110 százaléka. Az NGM közleményében kiemelte, hogy az év hátralévő részében folyik be a büdzsébe 100 milliárd forint a frekvenciahasználati díjból, és nagyobb bevétel várható például tranzakciós illetékből is.

A GKI Gazdaságkutató szerint 260 milliárd forinttal elmaradhatnak idén az áfabevételek a tervtől. Banai lapunk kérdésére azt mondta, hogy a fogyasztási, forgalmi típusú adóknál várható elmaradás, főképp a költségvetés jóváhagyásakor feltételezett inflációhoz képest jóval alacsonyabb áremelkedés miatt. Ugyanakkor Banai szerint az áfabevételek elmaradása kisebb lehet, mint 260 milliárd. A hiánycél elérése teljesíthető az Országvédelmi Alap tartalékaival, a kormány intézkedéseivel és a bővülő gazdasági teljesítménnyel.

Csökkenő deficit

Az Európai Unió tagállamainak GDP-arányos államháztartási deficitje tavaly év végén 3,9 százalékra csökkent ez egy évvel korábbi 4,4 százalékról, az államadósság azonban 82,3 százalékról 85,1 százalékra emelkedett – közölte az Eurostat. Az euróövezeti országok deficitje 4,2 százalékról 3,7 százalékra csökkent, az államadósság aránya viszont 87,3 százalékról 90,6 százalékra nőtt.

Az Eurostat kimutatása szerint Magyarország államadóssága 2012 végén a GDP 79,8 százalékára csökkent az egy évvel korábbi 82,1 százalékról.

Az Eurostat kimutatása szerint Magyarország államadóssága 2012 végén a GDP 79,8 százalékára csökkent az egy évvel korábbi 82,1 százalékról.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.