BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elemzik az új felsőoktatási intézmények alapításának lehetőségeit

A kidolgozás alatt álló felsőoktatási stratégia tartalmaz új intézmény alapítására lehetőségeket, amelyeket jelenleg elemzünk – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) Felsőoktatásért Felelős Államtitkársága.

Nemrég Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára közölte egy írásbeli kérdésre válaszolva, hogy a kormányzatnak nem áll szándékában bezárni felsőoktatási intézményt, sőt, akár újak alapítása is felmerülhet. A Felsőoktatásért Felelős Államtitkárság szerint bármilyen új alapításnál az egyik legfontosabb szempont, hogy ez akkor történjen, ha arra akár szakmai, akár közösségi indokok alapján szükség van. Fontos az is, hogy értékes, a munkaerőpiacon elhelyezkedésre alkalmas diplomát bocsásson ki, valamint az, hogy tudják biztosítani annak a hatékony működését.

Az új intézmények lehetnek az államtitkárság szerint állami, de magán egyetemek-főiskolák, illetve közösségi főiskolák is. Az intézmény jellegét, a szakokat a fenti igények határozzák meg, a finanszírozás módját pedig a működés és a tulajdonosi szerkezet. Az intézmények hatékony működtethetősége mindenképpen kiemelt szempont, így ha az ország olyan régiójában, ahol nincs felsőoktatás, de társadalmi-gazdasági igény indokolja a létrehozását, a legköltséghatékonyabb megoldást kell választani (például meglévő intézmény kihelyezett képzése, duális képzőközpont).

Az Oktatási Hivatal honlapjának adatai szerint Magyarországon jelenleg 19 állami egyetem és 9 főiskola van, míg a nem állami intézmények között 7 az egyetemek és 32 a főiskolák száma. Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár nemrég lapunkkal közölte, hogy a héten újra megkezdődnek az egyeztetések tavaly elkészült felsőoktatási stratégiáról és újra összehívják a Felsőoktatási Kerekasztalt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.