BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A pangó gazdaság jövőjét befolyásoló döntések hete jön

Az eheti hazai események közül érdemes kiemelni a jegybank idei utolsó előtti kamatdöntő ülését. Az alapkamat módosítása várhatóan nem kerül szóba, érdekesebb lehet, hogy az előretekintő iránymutatás módosul-e.

Az eddig ismert vélemények és a legutóbbi jegyzőkönyv alapján az OTP elemzői arra számítanak, hogy a jegybank továbbra is elkötelezett lesz a 2015 végéig 2,1 százalékon maradó alapkamat mellett.

Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy bár a harmadik negyedéves GDP kedvezőbb lett a vártnál, jövőre a növekedés lassulására számíthatunk, miközben az inflációval kapcsolatban a lefelé mutató kockázatok erősödtek a legutóbbi jegybanki előrejelzés készítése óta (az olajár és az importált infláció alakulása miatt). A devizahitelek forintosítása középtávon csökkenti a forintkínálatot, rövid távon pedig a bizonytalanság mérséklődése támogathatja a hazai devizát.

Azaz akár a forint felértékelődését is láthatjuk a következő hónapokban. Ezekre a változásokra reagálhat a monetáris politika további lazításának (nem feltétlenül kamatcsökkentés, de az a legkézenfekvőbb) ötletével a jegybank. Ennek esélye egyelőre mérsékelt.

Pénteken érkeznek a legfrissebb munkanélküliségi és inflációs adatok az euróövezetből. A harmadik negyedéves GDP-statisztikák szerte Európában megnyugtatták kissé az elemzőket és a befektetőket, a legfrissebb bizalmi indexek alapján azonban ismét az a kép erősödik, hogy a vártnál jobb növekedési adatok ellenére az euróövezet konjunktúra kilátásai nagyon gyengék. Emellett az olajár alakulása (a júliusi 115 dollár körüli hordónkénti árról a Brent típusú nyersolaj határidős kötése 80 dollár alá csökkent november közepére) kapcsán mind biztosabbnak tűnik, hogy látunk a közeljövőben negatív inflációt (a várakozás szerint novemberben 0,3 százalékon stagnálhat a mutató).

Nem véletlen, hogy az EKB elnöke, noha szeptemberben és novemberben több új likviditásfokozó program indult, az eredmények ismerete nélkül nyíltan állampapírok vásárlásáról beszél. Ha a pénteki adatok a vártnál is kedvezőtlenebbek lesznek, az könnyen már a december 4-i kamatdöntő ülésen fontos bejelentéseket hozhat.

A jövőbeni konjunktúrára komoly hatással lehet az Európai Bizottság új elnöke, Jean-Claude Juncker által beígért 300 milliárd eurós gazdaságélénkítő csomag, amelynek bejelentése információink szerint erre a hétre várható. A csomagtól a pangó európai gazdaság fellendítését segítenék, ám egyelőre nem tudni, milyen forrásból származik az összeg.

Az olajár szempontjából döntő jelentőségű lehet a legnagyobb termelő országokat tömörítő OPEC éves közgyűlése. A csütörtöki bécsi találkozón dönthetnek az irányár mellett a kibocsátás mennyiségéről. A túlkínálat ellenére meglepő lenne, ha az OPEC csökkentést jelentene be.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.