Az uniós tagságtól gazdasági növekedést vártak a csatlakozó országok – mondta Andor László, az Európai Bizottság korábbi tagja a Politikatörténeti Intézet rendezvényén. Nem azért történt a rendszerváltás, amin a 90-es években keresztülmentünk, hiszen egyes rendszerváltó országok nemzeti jövedelmük 20-25 százalékát elveszítették – tette hozzá.
Az elmúlt tíz évben az újonnan csatlakozott országok az uniós gazdasági növekedés felett teljesítettek, a bérszakadék azonban továbbra is elválasztja a régi és az új tagországokat, és a jövedelmi különbség csak nagyon lassan csökken. Szerinte ez a szakadék vezet ahhoz, hogy a tőke nyugatról keletre áramlik, miközben a munkaerő mozgása ezzel ellentétes. Egyes országoknak a teljes munkaképes lakosságából akár 8-10 százalék is egy másik uniós tagországban lehet.
A cseheket is jövedelemi szakadék választja el Németországtól és Ausztriától, mégis minimális a munkaerő elvándorlása. A cseh alacsony szegénységi rátájú, összetartó társadalom – fejtette ki Andor László. Jóval alacsonyabb a jövedelmük, mint a németeké, mégis kisebb a szegénység – mutatott rá.
Magyarországon 2011-ben indul meg a jelentős elvándorlás. Akkor nagyon sokan mennek külföldre, és már közelítjük a lengyel arányt, vagyis a munkaerő 5 százaléka külföldön lehet. Ez azért történt, mert 2011-ben megnyílt a német és az osztrák munkaerőpiac, itthon pedig a munkavállalókat előnytelen helyzetbe hozták, és romlottak a jövőre vonatkozó várakozások – fejtette ki az Európai Bizottság korábbi tagja.
Pogátsa Zoltán, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense szerint az Európai Unió egy keretrendszer, amelyben a kapitalizmus válfajai között kell választani. – Nem tudok olyan mutatószámot, amiben ne a skandináv modell lenne a legversenyképesebb és a legsikeresebb – hangsúlyozta Pogátsa. A skandináv országokban a korrupció alacsony, az oktatás színvonala magas és a szegénység sem sújtja az állampolgárokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.