Az utóbbi néhány nap szerény mértékű gyengülése után szerdán este, a várható jegybanki menetrend ismertetését követően magára talált a dollár, erősödött a legfontosabb valutákkal szemben. A New York-i tőzsde indexei is szárnyaltak szerdán, nyomukban csütörtökön az európaiak szintén meredeken felfelé íveltek, majd jött újra New York, már a nyitásban nagy pluszokkal.
A Fed elnöke, Janet Yellen és a nyíltpiaci bizottság – hét jóváhagyó és három ellenszavazat mellett – kihagyta az utóbbi időszakban kiadott közlemények szövegéből azt a két szót, hogy „jelentős ideig” nem változtat a 0-0,25 százalék közti kamaton. A közlemény inkább arra helyezte a hangsúlyt, hogy a gazdaság élénkül, és a munkaerőpiacon is javul a helyzet. A jegybank által az egyéni fogyasztási kiadásokból számított inflációs index (PCE) ugyanakkor elmarad a kétszázalékos céltól. A Fednek a kettős feladata értelmében mind a teljes foglalkoztatás, mind az árstabilitás őrzésén munkálkodnia kell, kamatdöntéskor mindkettő alakulására tekintettel kell lennie.
Az új prognózis ezeket a folyamatokat tükrözi. Idén a vártnál gyorsabban nő a gazdaság, aztán nagyjából az előrejelzett 2,5-3,0 százalékos ütem várható. A munkanélküliségi ráta már a jövő év végére 5,2-5,3 százalékra, vagyis a teljes foglalkoztatásra utaló szintre mérséklődhet. Az infláció irama azonban jövőre is lassú lesz, 1,0-1,6 százalék közé eshet, szemben a szeptemberben prognosztizált 1,6-1,9 százalékkal.
Sajtótájékoztatóján Janet Yellen azt mondta: a Fed türelmes lesz - így fogalmazott a közlemény is - , nem sieti el a döntést, mert a munkaerőpiacnak még javulnia kell, például sokan vannak, akik félállásban dolgoznak, de nyolcórás elfoglaltságot keresnek. Az infláció is túl alacsony, de az élelmiszer- és energiaáraktól megtisztított maginfláció valamivel magasabb, közelebb áll a célhoz. Az olaj árának zuhanását átmeneti jelenségnek tekinti a Fed, hatása inkább pozitív, mert amit az amerikaiak az üzem- és fűtőanyagon megspórolnak, azt másra költhetik. S ez tovább élénkítheti a gazdaságot, ami az inflációt is serkentheti. Az olajár deflációs hatása ezért nem okoz izgalmat a jegybankban.
A kamatpályát előrevetítő jegybanki vezetői vélemények is a türelmesebb magatartásra utalnak. Míg szeptemberben 1,25 és 1,5 százalék közé várták a kamatot a jövő év végére, a mostani ülésen ezt negyed százalékponttal lejjebb vették. Egy évvel később is csak 2,5 százalékot érhet el a kamatszint, s nem 2,75-3,0 százalékot. Yellen úgy fogalmazott: ha a Fed eleget is tesz mindkét feladatának, a gazdasági helyzet akkor is megkívánhatja, hogy a kamat alacsonyabb legyen a normálisnak tartott mértéknél, a 3,75 százaléknál. Erre a szintre csak 2017-ben kapaszkodhat vissza. Hozzátette: a jövő esztendő első két ülésén, januárban és márciusban bizonyosan nem emelik még a kamatot. Az elemzők zöme most júniusra várja ezt a döntést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.