BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mélypontról kapaszkodva

Hétfőn 320 forint felett is jegyezték a forintot egy rövid ideig, de vissza tudott erősödni délutánra. Elemzők szerint idén akár 340-es szintig is felmehet idén az euró jegyzése, de a középtávú erősödés mellett is szólnak érvek

Egyre közelebb kerül a történelmi mélypontjához a forint árfolyama az euróval szemben: hétfőn a 320-as lélektani határ felett is járt a kurzus, ami új hároméves mélypontot jelentett. Reggel még 318 körül állt az euró/forint jegyzése, később pedig 319-es szint környékén stabilizálódott a kurzus.

A gyenge magyar beszerzésimenedzser-index után hirtelen gyengülni kezdett a forint az euróval szemben – mondta a Világgazdaságnak Gondi István, a Raiffeisen Bank vezető devizakereskedője. Még nincs egyértelmű trend a forint árfolyamában, mert az év elején alacsony likviditás mellett kereskednek a devizákkal, emiatt azonban nagyobb mozgásokat láthatunk.

A forint év végi erősödésére játszó pozíciókat zárták a befektetők – mondta lapunknak Kerékgyártó Imre, a Commerzbank treasury sales igazgatója. Sokan azért vártak erősebb forintot – és jegybanki beavatkozást –, mert úgy vélték, hogy a GDP-arányos államadósság csökkentéhez ez szükséges. Az adósság azonban jelentős intervenció nélkül és gyenge árfolyam mellett is csökkenhetett tavaly.

Kerékgyártó kiemelte, hogy a forint reggeli gyengülése után megnyugodott a piac. Az euró 2006 óta nem látott mélypontra zuhant a dollárral szemben 1,20-as árfolyam alatt, délután pedig az 1,19-es kurzushoz közelített az árfolyam. Ez a mozgás tovább folytatódhat, ami önmagában gyengíti a forintot – emelte ki a Commerzbank szakértője.

A dollár erősödését és az euró gyengülését elsősorban az okozza, hogy az Európai Központi Banktól egyre inkább monetáris lazítást – egy széleskörű eszközvásárlási program elindítását – várják a befektetők, emiatt pedig a dollárral szemben még nagyobbat esett a forint. Az amerikai dollárt 268 forinton is jegyzik, amire 12 éve nem volt példa.

Gyengélkedő forintot vár a következő időszakban Gondi István, hiszen a hazai fizetőeszköz erősödése mellett nem lehet felsorolni túl sok érvet. Az esés mellett szól viszont az, hogy a tőlünk keletre fekvő országokban növekszik a politikai-gazdasági bizonytalanság. Oroszország még nem menekült meg egyáltalán, további támadások várhatóak a rubel ellen, mert a csökkentő olajár folyamatos nyomást jelent a gazdaságukra, és Ukrajna helyzete sem stabilizálódott – emelte ki. A kínai gazdaság is rosszabb formáját mutatja, ami miatt tovább csökken a kereslet az árupiaci termékek, így az olaj iránt.

Az euróövezet is nyomás alatt maradhat a következő időszakban, többek közt a görög válság miatt – vélekedett a Raiffeisen Bank devizakereskedője. A globálisan alacsony kamatkörnyezet – és a tovább süllyedő ráták – miatt a Magyar Nemzeti Bank is hamarosan újra lazíthat a monetáris politikáján. Az elemzői várakozások szerint a 2,1 százalékos rátát 0,2-0,5 százalékkal is mérsékelheti idén az MNB. Ezek a tényezők mind a gyengébb forintárfolyam mellett szólnak – mondta Gondi István. Minden jel arra utal, hogy az idei évben már nem találkozunk 300 forint alatti euróval, a felső határ azonban a 340-es szint lehet – prognosztizálta a Raiffeisen kereskedője.

Kerékgyártó Imre szerint sem várható, hogy a forint 310 alá erősödik, de a 323,5 feletti történelmi mélypontot sem könnyű megdönteni. Ott fontos technikai szintek húzódnak, amit komolyabb feladat áttörni. Ha marad a 2,1 százalékos kamat, az erősítheti a forintot – vélekedett. E mellett szól a csökkenő adósság, az alacsony költségvetési hiány is, és az idei év második felében a hitelminősítők felminősíthetik az országot. Ha sikerül csökkenteni az államadósság devizaarányát – mert csak forintforrást vonnának be idén az adósság törlesztésére –, akkor viszont a kormánynak sem nagy gond a gyengébb forint.

Gyengül az euró

Az euró esése hónapok óta tart a dollárral szemben, eddig azonban csak egy-két éves mélypontok alakultak ki. Hétfőn az 1,20-as szint törésével azonban nyolcéves mélypontra zuhant a közös európai fizetőeszköz a dollár ellenében. Elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy az Európai Központi Bank és a Federal Reserve eltérő monetáris politikája okozza a mozgást. Az EKB várható lazítása gyengíti az eurót, a Fed közelgő kamatemelése pedig erősíti a dollárt.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.