BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb szankciók jönnek Oroszország ellen?

Szigorúbb szankciókat vár el Oroszországgal szemben Barack Obama amerikai elnök. Az EU-országok egyelőre nem döntöttek a kérdésről, Moszkva pedig zsarolással vádolja a nyugati vezetőket.

Mariupol ágyúzása miatt újabb szankciók bevezetésének lehetőségére emlékeztetnek Oroszországgal szemben ma délelőtt kiadott közös közleményükben az Európai Unió állam- és kormányfői.

Barack Obama amerikai elnök tegnap arról beszélt, az Ukrajna keleti részén zajló fegyveres konfliktus súlyosbodása miatt szükség van újabb büntetőintézkedések bevezetésére. Az EU a szombati, harminc halálos áldozatot követelő mariupoli tüzérségi támadás után csütörtökre hívta össze a tagországok külügyminisztereit, a rendkívüli tanácskozáson azonban nem döntenek újabb intézkedésekről. Elvben nem is dönthetnek – a szankciók a tagállami vezetők jóváhagyását igénylik, ez pedig legközelebb a február 12-én, a Brüsszelbe összehívott ugyancsak rendkívüli találkozón lehetséges.

A gazdasági szankciókkal kapcsolatban eddig sem volt konszenzus, több ország felvetette, hogy miközben ezek nem segítenek közelebb jutni a megoldáshoz, súlyos problémákat okoznak az európai exportőrök számára.
Ezt erősítik meg az orosz vámhatóság múlt héten közölt, 2014 első 11 hónapjára vonatkozó adatai is. Ezek szerint az Oroszország és az Egyesült Államok közötti, dollárban számított kereskedelmi forgalom 7,5 százalékkal nőtt, az Oroszország és az Európai Unió tagállamai közötti viszont 7,3 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Az uniós forgalom ráadásul jóval nagyobb tétel: az amerikai termékek orosz importja 17 milliárd dollárt tett ki január-novemberben, ami 15 százalékos növekedés az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva, eközben az EU-ból származó behozatal 10,1 százalékos visszaesés után 109 milliárd dollárt tett ki.

A katonai konfliktus felerősödése, illetve a szankciók szélesítésének felvetése mindenesetre tovább rontotta az orosz gazdaság kilátásait: a rubel tegnapi, a dollárhoz viszonyított 2,4 százalékos árfolyamesése ennek tudható be. Mínuszba került az orosz tőzsde is: a rubelben számított MICEX-index a kereskedés első 30 perce után 1,82 százalék veszteségen, a dollárjegyzésű RTS-index pedig 3,99 százalék mínuszban állt.

A moszkvai vezetők ugyanakkor cáfolták a nyugati vádakat. Vlagyimir Putyin orosz elnök szentpétervári diákok előtt azt közölte, hogy ukrán hadsereg nem is létezik, az csak a „NATO egy idegen hadosztálya, amely az ukrán nép érdekeit sem képviseli”. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pedig zsarolással vádolta meg azokat a nyugati vezetőket, akik a gazdasági szankciók szigorításáról beszélnek.

Várják az enyhítést

Az orosz húsbeviteli tilalom enyhítése sürgető lenne a magyarországi sertéságazat szereplőinek, akik jelentős árbevétel-kiesést szenvednek el az orosz embargó miatt – mondta a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT) titkára hétfőn az MTI-nek. Menczel Lászlóné hozzátette: a bejelentés, hogy belátható időn belül enyhülhet az orosz beviteli tilalom az EU néhány tagországára – köztük Magyarországra – vonatkozóan is, élénkítheti a keresletet, ami különösen azért is kedvező, mert az elmúlt hónapokban jelentősen, mintegy 15 százalékkal csökkent az élő sertés ára: kilogrammonként 420-ról 350 forintra.

Oroszország hat európai uniós országnak, köztük Magyarországnak engedélyezné elsőként a sertéshús exportját azután, hogy Moszkva feloldja a tavaly bevezetett behozatali tilalmat.

Oroszország hat európai uniós országnak, köztük Magyarországnak engedélyezné elsőként a sertéshús exportját azután, hogy Moszkva feloldja a tavaly bevezetett behozatali tilalmat. -->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.