Nem csak a mezőgazdaság teljesítményének óriási visszaesése, hanem az ipari termelés növekedésének lassulása is szerepet játszott abban, hogy a bruttó hazai termék (GDP) közel két éve a legalacsonyabb bővülést mutatta a második negyedévben. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint az idei év első három hónapjában mért 3,5 százalékos növekedési ütem utáni 2,7 százalékos bővülés közel két éve a leglassabb ütem. A hivatal a szezonálisan kiigazított és naptárhatástól megtisztított 2,4 százalékos GDP-bővülést 2,5-re emelte. Negyedéves alapon 0,5 százalékkal nőtt a gazdaság.
A rossz termés miatt a mezőgazdaság teljesítménye 17 százalékkal zuhant a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest, ami jóval nagyobb zsugorodás az első negyedévben mért 9-hez képest. Az ipar hozzáadott értéke 6,1 százalékkal növekedett, elmaradva a január és március között látott 7,8-tól. Lassult az építőipar növekedési üteme is, de a szektor még érdemben hozzá tudott járulni a GDP bővüléséhez. A szolgáltatások volumene 2,4 százalékkal növekedett, vagyis itt megmaradt a korábbi lendület. Nagyot nőtt a kereskedelem és szálláshely-szolgáltatás, a szállítás-raktározás, valamint az információ-kommunikáció ágazat, viszont a pénzügyi-biztosítási tevékenység és az oktatás-egészségügy nemzetgazdasági ág kissé visszaesett.
Termelési oldalról összességében a 2,7 százalékos GDP-növekedés úgy jött össze, hogy a kis súlyú mezőgazdaság 0,6 százalékponttal lefelé, az ipar 1,4, az építőipar 0,2, a szolgáltatások pedig 1,3-del felfelé húzták a gazdaságot. A termékadók egyenlege is pozitív volt. Az ipart elsősorban az exutóexport húzta.
Felhasználási oldalról nézve a háztartások fogyasztásának 3 százalékos növekedését elsősorban a reálkeresetek dinamikus növekedése okozta. Az adat azonban jóval lassabb növekedésről tanúskodik, mint a kiskereskedelem 6 százalékos negyedéves növekedésre. Ez azt támasztja alá, hogy a kiskereskedelem továbbra is a gazdaság fehéredése, vagyis az online kasszák bevezetése miatt nő gyorsan, ráadásul a külföldiek vásárlása is felfelé húzza a forgalmat. A KSH szerint a külföldiek magyarországi fogyasztása továbbra is nagyobb arányban nőtt, mint a magyarok külföldi fogyasztása.
A hazai háztartások fogyasztási kiadásán belül az élelmiszerek, a közlekedés, a szabadidő és kultúra, a vendéglátás és szálláshely-szolgáltatás, valamint a lakásszolgáltatások esetében emelkedett a volumen. Az élvezeti cikkek (szeszes ital, dohányáruk) körében csökkenést mért a hivatal. A kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene nőttek, a közösségi fogyasztás viszont visszaesett, így a végső fogyasztás 2,1 százalékkal bővült.
A beruházások az első negyedéves 6,7 százalékos visszaesés után most 5,2 százalékkal nőttek, a bővülésben azonban inkább az államnak – és az uniós források gyors felhasználásának – volt szerepe, mert azokban az ágazatokban visszaesést láthattunk, ahol a piac dominál. Az export és az import is bővült, de jóval kevésbé tudott hozzájárulni a növekedéshez, mint korábban.
Felhasználási oldalról számolva a végső fogyasztás 1,5, a beruházások 1,1, a nettó export pedig 1,4 százalékponttal segítette a bővülést, ugyanakkor a készletváltozás 1,3 százalékponttal visszahúzta a GDP-t. Ráadásul a nettó export az első negyedévben mért 3,1 százalékpontos növekedési hozzájárulásból is jelentősen elmaradt.
Az első félévben átlagosan 3,1 százalékkal nőtt a gazdaság, a GDP-bővülés trendje azonban egy éve lassul.
A fogyasztás nőhet tovább
Elemzők szerint az év hátralévő részében a banki elszámoltatás miatt növekvő jövedelem, valamint az alacsony infláció okozta jelentős reálbér-növekedés támogathatja a háztartások fogyasztásának emelkedését. A vállalati beruházások dinamikus növekedésére nem lehet számítani a gyenge hitelezés és a jegybank lassan kifulladó növekedési hitelprogramja miatt. Termelési oldalról az autógyárak – mert más erős hajtóereje nincs az iparnak – és a szolgáltatások jó teljesítményében bízhatunk. Nem szabad elfelejteni, hogy a tavalyi második negyedévben nyolc éve nem látott, 4,1 százalékos a növekedési ütemet értünk el, vagyis a bázis nagyon magas volt. A tavalyi második féléves dinamika ennél alacsonyabb. Ezzel együtt is, ha a mezőgazdaság nem javít az első féléves rossz teljesítményen, akkor elmaradhat a növekedés a kormány egész évre tervezett 3,1 százalékos céljától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.