Bajt okoz a túl erős frank
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a VilággazdaságKözel 34 milliárd svájci frank veszteséggel zárta a svájci jegybank (SNB) az idei első kilenc hónapot, miután a harmadik negyedévben elért 16,2 milliárdos nyereséggel csak részben tudták mérsékelni az első fél év több mint 50 milliárdos veszteségét. Az SNB óriási tartalékokat halmozott fel külföldi devizából, főleg euróból abban a három és fél évben, amíg piaci intervenciókkal akadályozta meg, hogy a frank az 1,20-as szintnél jobban megerősödjön az euróval szemben, (A tartalék összértéke most 500 milliárd frank körül van a Bloomberg becslése szerint.) Miután idén január közepén a jegybank megszüntette a felső korlátot, a frank 30 százalékkal is felértékelődött, így az SNB nagy veszteségeket szenvedett el.
Törvény szerint nem elvárás, hogy az SNB nyereséges legyen, de tulajdonosait kellemetlenül érinti a veszteség. A svájci jegybank ugyanis társasági formában működik, többségében a kantonok, illetve azok bankjainak kezében van. A tulajdonosok pedig eddig ahhoz voltak hozzászokva, hogy részesülnek az SNB nyereségéből – ez a pénz most hiányozni fog a helyi, illetve a szövetségi büdzsékből.


