Az év végéig elvileg még megjelennek olyan uniós kiírások, amelyek a budapesti és a közép-magyarországi régió vállalkozásainak szólnak. Eddig ezek a cégek nem tudtak mire pályázni, hiszen egyetlen nekik szóló kiírás sem jelent még meg, ezért nagyon várják a számukra esetleg megnyíló lehetőségeket.
A Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (Vekop) keretében a tervek szerint lesz majd technológiafejlesztést támogató, K+F+I tevékenységet és prototípusfejlesztést ösztönző pályázat is. Ezek a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív program már megjelent – az ország összes többi cégének szóló – felhívásainak tükörpályázatai. A cégek 60 százaléka a központi régióban működik, a gazdaságfejlesztési uniós forrásoknak mindössze 5 százaléka van nekik címezve – emelte ki Maróczi Imre, a pályázatírók szövetségének (Pátosz) elnöke.
Mint Essősy Zsombor, a Mapi Magyar Fejlesztési Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, technológiafejlesztésre például nagyjából 1,4 milliárd forint lesz, ami 30-50 nyertes pályázatra elég. A támogatási intenzitás csak azon a 82 településen éri el a többi régióéhoz hasonló 50 százalékos szintet, amely a kormány által kijelölt szabad vállalkozási zónában van. Azok a vállalkozások tehát, amelyek nem ezeken a kedvezményezett településeken működnek, a beruházásuk értékének legfeljebb 20-30 százalékát kaphatják meg uniós forrásból.
Felvetődik a kérdés, érdemes-e egy akkora összegre pályázni, amely még az általános forgalmi adó mértékét sem éri el, ellenben a fejlesztés minden fázisa, beszerzése, számlája górcső alatt van, s a fenntartási időszak végéig ellenőrizhetik a vállalkozást.
Essősy szerint érdemes élni a lehetőségekkel, ugyanis a vissza nem térítendő támogatások megszerzésének esélye a programozási időszak előrehaladtával egyre csökken országosan is, és ez hatványozottan igaz a közép-magyarországi régióra. Differenciáltan nézve a régiót, a fővárosban kevésbé, de a megyei szempontból hátrányosabb helyzetű településeken tehát megéri vállalni a vissza nem térítendő támogatásért cserébe a pályázati feltételeket. Maróczi Imre szerint a központi régióban pedig inkább a hitelek, illetve a hitel és a vissza nem térítendő támogatások kombinálása segítheti a vállalkozásokat, igaz, ezek a lehetőségek csak jövő évtől érhetők el.
Egy műanyag játékokat gyártó vállalkozás vezetője arról számolt be lapunknak, hogy az elmúlt hetekben több olyan ajánlatot is kapott pályázatíró cégektől, amelyben a „hamarosan” megjelenő uniós pályázat elkészítésében akarnak neki segíteni. Mint mondta, ő azonban előzetesen tájékozódott, s végül arra jutott még az év közepén, hogy mivel a megrendelései megnövekedtek, a fejlesztésével nem várja meg az uniós pályázatot, inkább megveszi a kapacitásbővítéshez szükséges berendezést.
Már tudtak a korrupcióról
Hogy kinek mi éri meg pályázni, az majd a konkrét felhívások tükrében dől el, ugyanakkor épp a napokban jelent meg a Transparency International tanulmánya, amely szerint a nyertes fejlesztések több mint 90 százaléka túlárazott. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség államtitkára szerint nyitott kapukat dönget a TI azzal, hogy az európai uniós projekteket rendszeresen túlárazzák. Ezt Lázár János miniszter azóta hangsúlyozza, hogy a Miniszterelnökség 2013 augusztusában átvette az „állam az államban” működő Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget, majd 2014-ben megszüntette. A tárca szerint a 2007-ben létrehozott fejlesztési rendszer volt átláthatatlan és korrupt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.