BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kívülről húzták vissza a növekedést

Lassult a GDP-növekedés az eurózónában, ami erősítheti az EKB további élénkítési szándékát.

Csaknem száz százalékra vehető, hogy az eurózóna központi bankja újabb monetáris ösztönzésbe kezd, miután a valutaövezet gazdasága a vártnál kevésbé bővült a harmadik negyedévben. A zóna összesített GDP-je csak 0,3 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, szemben a 0,4 százalékos, a második negyedévi adattal megegyező várakozással (éves alapon viszont gyorsulás mutatkozott, 1,5 százalékról 1,6-ra). A traderek 96 százalékosra árazzák annak valószínűségét a Bloomberg szerint, hogy a mínusz 0,2 százalékos jegybanki betéti kamatot mínusz 0,3 százalékra viszik le az Európai Központi Bank (EKB) a december 3-i ülésén.

Habár a belső folyamatok általában jól alakultak – állapította meg az elemzők többsége –, a GDP-növekedést olyan külső tényezők fogták vissza, mint a világkereskedelem gyengélkedése, ezen belül a feltörekvő piacokra irányuló export meredek zuhanása.

A széttartó folyamatok hatását az euróövezet legnagyobb gazdasága tükrözte a legjobban: Németországban hiába erősödik a belső fogyasztás, az exportkereslet szűkülése nyomán 0,4-ről 0,3 százalékra lassult a bővülés. A gazdaságot érzékenyen érinti a feltörekvők, köztük Kína lefékeződése. Igaz, sok elemző szerint ennek hatása nem lesz tartós, a lakossági fogyasztás, illetve a kínai gazdaság stabilizálódása majd segít.

A kivitel visszaesését Franciaország is megszenvedte – a külkereskedelem 0,7 százalékkal húzta vissza a növekedést –, ennek ellenére a gazdaság a vártnál jobban, 0,3 százalékkal bővült, szemben a második negyedév stagnálásával. A fellendülés mögött álló belső keresletet főleg az alacsony olajárak fűtötték, de a korábbinál gyorsabban növekedtek a vállalati beruházások is. Olaszországban viszont nem volt, ami ellensúlyozza az exporthatást: az ország idén lábalt ki a három évig tartó recesszióból, a belső fogyasztás élénkülése várat magára, a munkanélküliség közel 12 százalékos. A harmadik negyedévben csak 0,2 százalékkal bővült a GDP, és nem megnyugtató, hogy az ütem gyengül az első negyedév óta.

A márciusban indult EKB-program eredménye annyiban látszik, hogy a 19 euróország közül csak háromban volt visszaesés: Észtországban és Görögországban 0,5-0,5 százalékos, Finnországban pedig 0,6 százalékos. A sereghajtó finneket a választás utáni patthelyzet mellett sújtotta az orosz embargó. A kommentárok nem mulasztják el megemlíteni, hogy annak idején a még jobban teljesítő Finnország ellenezte a bajban levő déli euróországoknak nyújtandó mentőcsomagokat.

Az EU jobban húz

Az EU-ban az előzővel megegyező, 0,4 százalékos növekedést hozott a harmadik negyedév, az év/éves bővülés 1,9 százalék volt. Negyedéves összevetésben Lengyelország és Szlovákia teljesített a legjobban (egyaránt 0,9 százalék), de az első két negyedévben messze a leggyorsabban növekvő Írország még nem tette közzé legfrissebb adatait.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.