Az idei erőteljes, háromszázalékos magyar gazdasági növekedés jövőre 2,4 százalékra lassul annak következtében, hogy az állami beruházások követik az uniós pénzek beáramlásának pályáját, és az EU új költségvetési ciklusának elején várhatóan kevesebb támogatás érkezik. Két év múlva azonban az állami beruházások ismét fellendülhetnek, és a növekedés üteme 2017-ben 3,1 százalékra gyorsulhat ismét. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) viszonylag kedvező képet fest a magyar gazdaságról friss globális elemzésében, és úgy találja, hogy élénkül a magánkereslet. A növekedés üteme, illetve a közmunkaprogram lehetővé teszi, hogy bővüljön a foglalkoztatás is. A munkanélküliségi ráta 2017-re hat százalék alá eshet, az infláció két év múlva eléri a háromszázalékos célt, és addigra a jegybanknak szigorítania kell, részben magasabb kamatokkal, részben a gazdaság élénkítését szolgáló hitelprogramjának az átgondolásával.
Az elemzés szerint a banki portfóliók minőségének a javításával és a különadók csökkentésével el lehetne érni, hogy a pénzügyi szektor hitelkihelyezése bővüljön. A költségvetés, amely idén még támogató jellegű volt, semleges hatásúvá válik jövőre és azt követően is, az OECD pedig hangsúlyozza, hogy további konszolidáció szükséges a büdzsében az államadósság csökkentése érdekében.
A szervezet a versenyt erősítő reformokat sürgeti, mert ezekkel lehetne gyorsítani a jövedelmi felzárkózás jelenleg lassú folyamatát. Elismeri azt is, hogy a közmunkaprogram révén csökken a munkanélküliség, de úgy véli, a rendszeren módosítani kellene, hogy javuljanak a romák és az alacsony képzettségűek munkapiaci esélyei. Az OECD elemzői megjegyzik: az előrejelzésnél jobban is alakulhatnak a számok, ha a laza monetáris politika és a jegybanki hitelélénkítési törekvések nyomán bővülnek az üzleti szektor beruházásai, és ha a foglalkoztatás emelkedése serkenti a fogyasztást. Ugyanakkor Magyarország a járműiparra szakosodott országgá vált, és emiatt sérülékeny is, részben az autópiaci ciklusok, részben a Volkswagenhez köthető botrány miatt.
Az OECD derűlátóbban ítéli meg a kilátásokat, mint az Európai Bizottság, amely a múlt héten 2,5 százalékos magyar gazdasági növekedést vetített előre 2017-re. Az unió szerint a magyar bővülési mutatók mindhárom évben elmaradnak a cseh, a lengyel és a szlovák ütemtől, vagyis valóban nincs jövedelmi felzárkózás.
a monetáris és a fiskális politika kimerítette eszköztárát.
a monetáris és a fiskális politika kimerítette eszköztárát.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.