BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vaszary uralta a Virág Judit Galériát

Öt festmény leütési ára érte el vagy haladta meg a 30 millió forintot a Virág Judit Galéria téli árverésén. A 223 tételből csak néhányra nem akadt licitáló, de beragadt az egyik fő darab, Szinyei Merse Pál Rokokó című, 50–70 millió forintos becsértékkel indított képe. A becsértékek megadása továbbra is nagy probléma: a középkategóriás művek zöme egy-két licitlépcsővel növekedve talált gazdára, így nem érte el a megadott sáv alját.

Vaszary János változatlanul a hazai műgyűjtés fókuszában áll, kilenc festménye szerepelt a katalógusban, és mind jól teljesített. Közülük került ki a legmagasabb leütési árat elérő tétel is: 42 millió forintért cserélt gazdát a strandképek sorozatába tartozó Taormina. Az 1936-ban festett kép 24 millióról indult, és elérte a becsérték alját (a teteje 50 millió forint volt). A Déli pihenő 30 millió forintot ért meg valakinek (becsértéke 35–45 millió forint). A Kilátás a régi Tabánra címet viselő Vaszary-kép 10 millió forintos kikiáltási árán ment el, jóval a 18–26 milliós becsérték alatt.

Ziffer Sándor 1913-as datálású Nagybányán festett plein air festménye, a Pihenő modellek 40 millió forintos leütési árával az árverés második legdrágább tétele lett, de az 50–70 milliós becsértéktől ez az összeg is elég távol maradt. Fényes Adolf kártyás csendélete lett a harmadik 36 millió forinttal, ez az ár a becsérték alsó határa volt. Patkó Károly 1923-as neoklasszicista almás csendélete 28 millió forintos leütési árával épp belefért alulról a sávba.

Czigány Dezső körtés csendélete 32 millió forintért (becsérték 40–50 millió), Délfrancia tájképe 13 millió forintért (becsérték 14–18 millió) került új helyre. Aba-Novák Vilmostól egy cirkuszos kép 17 millióért, Egry Józseftől egy szép balatoni halászos kép 20 millió forintért cserélt gazdát, és ugyanennyiért vitték el Derkovits Gyula Halászok I. című kompozícióját is.

Miután a Virág Judit Galéria őszi árverésén 90 millió forintért kelt el egy Kádár Béla-festmény, várható volt, hogy a festőtől több mű előkerül a karácsonyi szezonra is – így is történt. Az 1926-os Asztali csendélet a 20–26 milliós becsérték fölé került, amikor 12 milliós kikiáltás után 28 millió forintos leütést ért el, de Kádár többi alkotására is bőven akadt licitáló.

A válogatott Zsolnay-tárgyak szépen mentek, a legdrágább közülük Mattyasovszky-Zsolnay László 6–8 millió forintra becsült Édenkert díszedénye lett, ennek 3,6 milliós kezdő árát 6,5 millió forintra licitálták fel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.