BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A német lakosság hizlalta a GDP-t

Négy éve nem látott mértékben, 1,7 százalékkal nőtt tavaly Németországban a GDP a szövetségi statisztikai hivatal tegnap közzétett adatai szerint. Az előző évit 0,1 százalékponttal meghaladó növekedést elsősorban a lakossági fogyasztás hajtotta. A fogyasztási kedvet fűtötte a rekordmélységben levő munkanélküliség, illetve kamatszint mellett az alacsony infláció is – mutattak rá a statisztikusok –, de közrejátszott benne az is, hogy a bérek is emelkedésnek indultak, nem beszélve az olajár esésének hatásáról. (A negyedik negyedév előzetes GDP-adatát február 12-én teszi közzé a hivatal, a Bloomberg elemzői konszenzusa 0,4 százalékos növekedést ígér az előző negyedévhez képest.)

A cégek is erősítettek, de a korábbinál visszafogottabban: az állóeszköz-beruházások 3,6 százalékkal bővültek a 2014. évi 4,5 százalék után. A sokáig a német gazdaság fő húzóerejének számító export 5,4 százalékkal tudott növekedni – noha az egyik legfontosabb piacnak számító Kína kereslete csökkent – ezzel párhuzamosan azonban az import 5,7 százalékkal bővült. Korábban, az eurózóna válságidőszakában Németországot sok bírálat érte, amiért exportexpanzióval tartotta fenn a növekedését, ahelyett hogy az uniós partnereinek is lehetőségeket teremtő belső fogyasztásra koncentrált volna – utóbbira Berlin több ígéretet tett, beleértve például a közlekedési infrastruktúra fejlesztését is.

A német gazdaság tavaly második éve nőtt valamivel a potenciális szint fölött – kommentálta az adatokat a Bloombergnek Jörg Zeuner, a KfW állami fejlesztési bank vezető közgazdásza. Az idei kilátások a belső fogyasztást illetően kedvezőek – tette hozzá –, az elsődleges kockázatok a külső környezetben rejlenek. Utóbbin az elemzők elsősorban Kínát értik: a berlini BGA kereskedelmi szövetség múlt héten közölt elemzése szerint egy kínai „kemény landolás” egyenesen recesszióba taszítaná Németországot. Komolyan azért senki sem számol ezzel: a Bundesbank aktuális prognózisa szerint idén 1,8 százalékkal, jövőre 1,7 százalékkal bővülhet a német GDP.

A menekültekre költik a többletet

A német költségvetés tavaly 12,1 milliárd eurós többlettel zárt

– közölte még szerdán a pénzügyminisztérium, amely a legutóbbi becslésében csak 6,1 milliárd euróra tette a szufficit mértékét.

A hatalmas különbséget részben a vártnál nagyobb adóbevételek magyarázzák a tárca szerint, de szerepet játszott benne az is, hogy az alacsony eurókamatok miatt sokkal kisebb terhet jelentett az adósságszolgálat. A tavalyi többletet a menekülthullámmal kapcsolatos kiadásokra fordítják – jelentette be a dpa szerint Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter.

– közölte még szerdán a pénzügyminisztérium, amely a legutóbbi becslésében csak 6,1 milliárd euróra tette a szufficit mértékét.

A hatalmas különbséget részben a vártnál nagyobb adóbevételek magyarázzák a tárca szerint, de szerepet játszott benne az is, hogy az alacsony eurókamatok miatt sokkal kisebb terhet jelentett az adósságszolgálat. A tavalyi többletet a menekülthullámmal kapcsolatos kiadásokra fordítják – jelentette be a dpa szerint Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.