BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elismerést kaptak a románok

Bulgáriának és Romániának van még tennivalója a korrupció ellen, illetve az igazságszolgáltatás megtisztítása érdekében az Európai Bizottság által tegnap kiadott beszámoló szerint. A két ország uniós csatlakozásakor, 2007-ben az EU úgy látta, vannak még feladataik ezeken a területeken, ezért létrehozták az úgynevezett együttműködési és ellenőrzési mechanizmust (CVM). Ennek keretében értékelik évente a két ország előrehaladását ezeken a területeken – idén elég nagyra nyílt már az olló a két ország megítélésében.

Bulgária több figyelmeztetést kapott Brüsszeltől: azt ugyan elismeri a CVM, hogy tavaly az ország tett néhány fontos lépést a reform érdekében, de összességében még mindig az az alapvélemény, hogy a magas szintű korrupció és a szervezett bűnözés a legnagyobb kihívás számukra, egyszersmind ennek kell lennie az első számú prioritásnak is. Ezeken a területeken azonban olyan lassú az előrehaladás, hogy az továbbra is erodálja a bolgár hatóságok igazságszolgáltatási képességébe vetett bizalmat – állapítja meg a jelentés. A CVM elismeri annak fontosságát, hogy decemberben az igazságügyi rendszer reformja érdekében módosították az alkotmányt, de ezt gyorsan további lépéseknek kell követniük, hogy megszülessenek a megfelelő jogszabályok. A politikai konszenzus hiányát mutatja, hogy a parlament visszadobta az új antikorrupciós hatóság felállítását célzó törvénytervezetet.

Romániát és a románokat viszont kifejezetten méltatta a bizottsági közleményben Frans Timmermans alelnök: szavai szerint tavaly megmutatták, hogy készek küzdeni a korrupció ellen, illetve megvédeni az ítélkezés függetlenségét. A tömegdemonstrációk igazolták, hogy a román polgároknak milyen fontos ez – emelte ki Timmermans. A jelentés elsősorban az igazságszolgáltatásban elért változásokat dicséri, beleértve a polgári és a büntető törvénykönyv módosításait. Kihívásokat látnak még a bírói függetlenségben, és sok kérdést vet fel az is, hogy az eljárásokban miként kezelhetik a parlamenti képviselőket. Összességében voltak fontos lépések a korrupció leküzdésére – mutat rá a jelentés –, de nem olyan mértékben és nem olyan politikai akarattal, mint amit egy rendszerszintű probléma megkíván.

Hullottak a fejek

Romániában tavaly az Országos Korrupcióellenes Ügynökség (DNA) volt a hírek egyik főszereplője: az ő érdemüknek tulajdonítják Victor Ponta miniszterelnök, illetve Darius Valcov pénzügyminiszter lemondását és Sorin Oprescu bukaresti polgármester letartóztatását. A DNA visszaélésekkel vádolta meg az ügynökség felügyeletét gyakorló legfőbb ügyészt, Tiberiu Nitut is.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.