A fekete szerda után csütörtökre lehiggadtak a nemzetközi börzék, és megnyugodva fogadták Mario Draghi európai jegybankelnöknek a kormányzótanács ülése után elhangzott nyilatkozatát, amely szerint az EKB képes és kész is további lépéseket tenni a kétszázalékos inflációs cél elérésére, és a beavatkozásának nincs technikai korlátja. Az euró valamelyest még gyengült is szavai után. Az ülésen, mint várható volt, változatlanul hagyták a 0,05 százalékos irányadó és a mínusz 0,3 százalékos betéti kamatot, azzal a megjegyzéssel, hogy belátható időn belül ezen csak lefelé módosítanak, ha szükséges.
Az elemzők most nem új döntéseket vártak, hanem lényegében arra voltak kíváncsiak, hogy a betéti kamat decemberi csökkentése és a havi hatvanmilliárd euróra rugó eszközvásárlási program 2017 tavaszáig ígért meghosszabbítása után milyen új jelzéseket ad Mario Draghi a piacoknak a néhány hét alatt drámaian megváltozott globális hangulatban. A kormányzótanács, amely a decemberi ülésről kiadott jegyzőkönyv szerint egyes kérdésekben megosztottnak látszott, most egyhangúlag foglalt állást a monetáris politika felülvizsgálata, újragondolása és további eszközök bevetése mellett.
Az ok egyértelmű: növekvő kockázatok övezik az eurózóna gazdaságának bővülését s különösképpen az infláció alakulását, utóbbinak a kézben tartása pedig az EKB fő feladata. Egyre fokozódik a bizonytalanság, különösen a feltörekvő országokban, elsősorban a kínai fejlemények miatt, amelyeket a beszerzésimenedzser-index vártnál gyengébb alakulása, a deviza- és részvénypiaci események váltottak ki. A pekingi vezetés Draghi szerint azonban felelősségteljesen jár el, ellenőrzése alá vonja a folyamatokat, amelyek veszítenek pusztító erejükből. Ám ez a helyzet szorosan összefügg más jelenségekkel: a nyersanyagok és főként az olaj árának esésével, a piaci kilengések növekedésével, a bizalom megroggyanásával és a geopolitikai feszültségek emelkedésével.
A decemberben közzétett előrejelzés készítésekor egészen más olajárat vett figyelembe az EKB elemzőgárdája, azóta negyven százalékkal lett olcsóbb a fekete arany. Ez arra is utal, sejtette Draghi, hogy a múlt hónap elején számított 2016-os éves egyszázalékos infláció aligha tartható, az ütem nyilván jóval lassúbb lesz. Új, 2018-ig előretekintő prognózissal márciusban áll elő az EKB, és akkorra elkészül azokkal a technikai munkálatokkal is, amelyek az infláció serkentését szolgáló további intézkedések meghozatalához szükségesek. (Az EKB havonta 60 milliárd eurónyi eszközt vásárol – jórészt állampapírokat – az infláció felpörgetésére és a növekedés támogatására, a program pedig a meghosszabbítás után legalább 2017 márciusáig tart.)
Az olaj árának csökkenése Mario Draghi szerint persze egyrészről kedvezően hat a fogyasztásra, így az eurózóna gazdasága élénkülhet, ugyanakkor az olcsóbb energia beépül más árakba, és még lejjebb szorítja az infláció ütemét. Decemberben a fogyasztói árindex 0,2 százalék volt. Kérdésekre válaszolva Draghi leszögezte: nem fontolják meg, változzon-e az inflációs cél, az marad éppen két százalék alatt, és a megváltozott környezetben sem készek időbeli haladékot adni maguknak a cél elérésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.