BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglódultak a bérek a közszférában

A költségvetési szektorban tavaly is nagyobb mértékben nőttek a fizetések, mint a versenyszférában.

Bruttó 245 ezer forintot keresett havonta tavaly január és november között egy átlagos – teljes munkaidőben foglalkoztatott – magyar munkavállaló a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint. Ez azt jelenti, hogy a kereseteket terhelő járulékok és a személyijövedelemadó-szabályok változatlansága miatt a nettó és a bruttó keresetek egyaránt 4,1 százalékkal – a közfoglalkoztatottak nélkül 4,3 százalékkal – emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A közszférában nagyobb mértékben emelkedtek a fizetések, mint a versenyszférában. A két szektor között novemberben volt a legnagyobb különbség, amikor a vállalkozásoknál 4,9, a költségvetési szektorban pedig 9,3 százalékos volt a bérnövekedés. A KSH szerint a novemberi kiugrásra hatással volt a fegyveres testületek illetményemelése és a szociális területen dolgozók részére kifizetett kiegészítő pótlék. Ez a gyakorlatban azt jelentette, hogy mintegy 184 ezer fő – az adó- és járulékváltozások ellentételezését szolgáló – kompenzációban részesült, amelynek összege átlagosan 9200 és 9600 forint között mozgott.

Az első tizenegy hónap átlagában ugyanakkor már jóval kisebb volt a bérolló a köz- és a magánszféra között: a vállalkozásoknál 3,9, a költségvetési szektorban 5,6 százalékos volt a bérnövekedés. A köztisztviselők és a fegyveres testületek tagjai ugyanakkor az ötödik legjobban fizető szektort képviselik a nemzetgazdaságban. A legmagasabb fizetéseket ugyanakkor továbbra is a pénzügyi, a biztosítási és az informatikai cégek nyújtják, a legrosszabbul pedig még mindig az egészségügyi dolgozók keresnek.

Nemzetgazdasági szinten az átlagos – családi kedvezmény nélkül számított – nettó kereset 160 800 forint volt. Tavaly a családi kedvezmény igénybevételének szabályai csak kismértékben változtak, így ez számottevően nem befolyásolta a nettó keresetek átlagindexét. Ugyanakkor a kedvezményt is figyelembe véve a nettó kereseti átlagot 167 600 forintra becsüli a KSH.

Novemberben a keresetek emelkedése meghaladta az infláció 0,4 százalékpontos megugrását, így a közfoglalkoztatottak nélkül számolva a reálkeresetek 5,6 százalékkal haladták meg a 2014. novemberit. Az első tizenegy hónapban a fogyasztói árak 0,1 százalékos mérséklődése mellett a reálbérek 4,2 százalékkal nőttek.

VG-szakértő: Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője

Jó hír, hogy tavaly nemcsak az átlagon felüli – novemberben több mint 9 százalékos – bérnövekedést produkáló közszférában emelkedtek a bérek, hanem mintegy 5 százalékkal a versenyszférában is. Az idén várhatón hasonlóan alakul a bérkiáramlás, aminek köszönhetően a bővülő lakossági fogyasztás a gazdasági növekedés stabil bástyája lehet. A háztartások növekvő költésükkel az idén várhatóan 1 százalékponttal járulnak hozzá a GDP bővüléséhez. Ezzel együtt arra számítok, hogy az idén megtorpan a gazdaság lendülete (a GDP 2-2,5 százalékkal nőhet), amit egyrészt az uniós pénzek felhasználásában rejlő kockázatok indokolnak, másrészt a hónapról hónapra gyengülő feldolgozóipari beruházási ütem és az építőipari rendelésállomány visszaesése.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.