Elismerjék-e Kínát piacgazdaságnak? Erről kezdett vitát az Európai Bizottság. A testület ülésén egyelőre nem foglaltak állást a biztosok, mert Jean-Claude Juncker elnök szerint előbb alaposan tanulmányozni kell a kérdést, így a bizottság alighanem csak a második fél évben tesz javaslatot a tagországok kormányainak és az Európai Parlamentnek. A helyzet igen összetett: a kínai piacra és beruházásokra szüksége van a lassan növekvő uniós gazdaságoknak, ám ha a piacgazdasági minősítést magukévá teszik, akkor a dömpingellenes szabályokat sokkal nehezebben alkalmazhatják.
Amikor tizenöt évvel ezelőtt Kína csatlakozott a Világkereskedelmi Szervezethez, a tagországok kötelezettséget vállaltak, hogy 2016 decemberéig piacgazdaságnak nyilvánítják Kínát. Ám például Japán, India, Mexikó, Kanada, az Európai Unió és az Egyesült Államok változatlanul várakozó álláspontot képvisel. Sőt, Washington arra kérte Brüsszelt, fontolja meg jól a döntést, ne adja fel azt a lehetőségét, hogy védővámokkal válaszolhat, ha kínai részről dömpingárakat, burkolt állami ártámogatást észlel.
Berlin és London elvileg szorgalmazza a piacgazdasági státus megadását, ám Olaszország ellenzi. A bizottság azt indítványozhatja majd, hogy átmeneti ideig, legalább öt évig, maradjanak érvényben a jelenleg alkalmazott vámok. Peking számára ez elfogadható, ha piacgazdaságnak nyilvánítják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.