Több területen zajlik a bürokrácia- és az adminisztrációcsökkentés a közigazgatásban, először ott akar egyszerűsíteni a kormányzat, ahol az ember találkozik az állammal, mint például az adózás, az építésügy, az uniós pénzek vagy a hatósági eljárások területén. Az ezzel kapcsolatos idei jogszabály-módosítások körét meghatározó, januárban életbe lépett törvény alapján folyik a minisztériumok és háttérintézményeik átvilágítása, valamint elindult a vállalati szektorhoz kapcsolódó közigazgatási bürokráciacsökkentési program kidolgozása is – ez az első negyedév végére készülhet el első olvasatban –, megkezdődött a Közigazgatás- és Közszolgáltatás Fejlesztési Operatív Program projektjeinek megvalósítása. A változtatások remélt végeredménye: egyszerűbb eljárási szabályok, az engedélyhez kötött tevékenységek számának csökkenése és rövidebb ügyintézési határidők. Az egyik fő cél, hogy 2018-ra egy kormányablakban minden államigazgatási ügy elintézhető legyen, ez évi
23 millió esetet jelent.
Az ügyintézési határidők összességében 30 százalékkal csökkenhetnek. Az eljáró hatóság vagy szakhatóság a jogszabályokban meghatározott időkeretet – 21, illetve 15 nap – kizárólag akkor lépheti túl, ha azt törvény engedélyezi. A hiánypótlás maximum 45 nap lesz, és nem hosszabbítható meg, az állam és az ügyfél közti ügyintézés tehát legfeljebb 60 napig húzódhat, ha ennyi idő alatt nem sikerül a végére járni, akkor a kérelmező mentesül az eljárási költségek megfizetése alól, illetve a fizetendő illetéktől. Ha nincs illeték, akkor 10 ezer forintot kap az államtól.
Bevezették a sommás eljárást, ami azt jelenti, ha valakinek minden papírja megvan az ügyintézéshez, nem kell kivárnia a határidőket, hanem legkésőbb nyolc napon belül le tudja zárni a folyamatot. Véget vetnek a jogorvoslat miatt duplázódó eljárásoknak azzal, hogy másodfokon mindenképp döntést kell hozni, nem lehet első fokra visszaadni egy ügyet a „tényállás tisztázatlansága” miatt. Azaz a másodfokú helybenhagyhatja vagy megváltoztathatja az elsőfokú döntést, de az eljárás nem indulhat újra az elejéről. Csökkent a telepengedélyezési eljárásokkal érintettek száma, az eddigi 70 helyett csak 24 esetben kell engedélyt kérni, máskor elég, ha bejelenti szándékát a vállalkozás. Így nem kell 30 napot várni arra, hogy valaki elindítson mondjuk egy utazásszervező céget. Az ellenőrzésre csak később kerül sor, de a működés megkezdésének nincs akadálya.
✓ a cégiratok készítésének ingyenessé tétele
✓ a telepengedélyezési eljárás díjának megszüntetése
✓ az üzlet működési engedélyével kapcsolatos eljárások
díjmentessé tétele
✓ a vállalkozói igazolványok kiadásával kapcsolatos
eljárások díjmentessé tétele
✓ a cégiratok készítésének ingyenessé tétele
✓ a telepengedélyezési eljárás díjának megszüntetése
✓ az üzlet működési engedélyével kapcsolatos eljárások
díjmentessé tétele
✓ a vállalkozói igazolványok kiadásával kapcsolatos
eljárások díjmentessé tétele-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.