BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vége a kéthetes betétnek

Tizenhét év után megszűnik a kéthetes jegybanki eszköz.

Egyéves mélypontjáról tápászkodott fel a forint, miután a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a kéthetes betét végleges megszüntetéséről döntött. „Ennél nagyobb csomagra számítottam” – súgta lapunknak az egyik alapkezelő befektetési igazgatója az MNB tegnapi háttérbeszélgetésén. A piac megnyugodott, ezért fordulhatott elő, hogy a forint árfolyama 319-ről a 317-es szint alá erősödött.

A 17 éve létező kéthetes betétben tartható összeget az év elejétől 1000 milliárd forintra korlátozták, a tegnapi döntés szerint pedig áprilisban kivezetik. Nagy Márton, a jegybank alelnöke elmondta, hogy ezzel párhuzamosan az IRS-eszközt (vagyis a kamatcserét) még aktívabban használják majd, és kedvezőbb lesz az árazása is. Ez azért kell, hogy a bankok ne csak rövid lejáratú állampapírokat vásároljanak a jegybanki eszközből való kiszorítás után, hanem hosszúakat is. Utóbbi fontos célnak számít.

„Az MNB nem a kamat változtatásával, hanem célzott eszközök alkalmazásával kívánja elérni a lazítást” – mondta Nagy Márton. Szerinte a kéthetes betét kivezetése a hozamgörbét továbbra is lefelé tolja a hosszú és a rövid oldalon is, miután 400-800 milliárd forintnyi állampapírt vehetnek ennek hatására a bankok.

Nagy Márton szerint fontos, hogy a bankok hitelezzenek, de ha ez nem megy, akkor se az MNB-nél tartsák a pénzüket, inkább az államot finanszírozzák. A program mögött viszont azt is sejteni lehet, hogy az Államadósság Kezelő Központnak (ÁKK) szeretne besegíteni az MNB, hiszen rengeteg állampapírt kell idén eladni. A jegybank szerint az adósságkezelő finanszírozási tervének teljesüléséhez a bankoknak 500-1000 milliárd forintnyi többletkeresletet kell támasztaniuk az állampapírpiacon. Az ÁKK-nak ráadásul nemcsak sok forrásra van szüksége, de már az év első felében kell a pénz – ezért is tette április végére a betét megszüntetésének időpontját az MNB.

Nagy Márton szerint idén elég lesz jüankötvényeket kibocsátani az adósság devizarészének finanszírozásához. Ez ráadásul gazdaságdiplomáciai lépés is, s erősödhetnek a külkereskedelmi kapcsolatok is.

Kuti Zsolt, az MNB szakértője a külföldiek állampapír-állományának tavalyi csökkenése kapcsán elárulta, Magyarország megmentőjének, vagyis a Templetonnak az állománya 1200 milliárd forinttal esett, miközben a külföldieké összesen ennél kisebb mértékben, 1000 milliárd forinttal csökkent.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.