Japánban eddig nem alkalmazott fegyvert vet be az ottani jegybank (BoJ) a hitelezés ösztönzésére: február 16-tól negatív, mínusz 0,1 százalékos kamatot alkalmaznak azokra a betétekre, amelyeket a kereskedelmi bankok a kötelező tartalék fölött helyeznek el náluk (vagyis a bankoknak kerül majd ez pénzbe). A már elhelyezett betétek egy részére marad a 0,1 százalékos kamat, a kötelező tartalék után semmit nem fizet a BoJ. Emellett fenntartják a mennyiségi lazítást, azaz az évi 80 ezermilliárd jenes eszközvásárlási programot is – mondta el Kuroda Haruhiko a BoJ kormányzója. A jegybank a világgazdasági feltételek romlásával magyarázta az 5:4-es szavazati aránnyal meghozott döntést, Kuroda külön kiemelte, hogy Kína és más feltörekvők, illetve az olajárak tartogatnak kockázatokat. A BoJ tovább fogja vágni a kamatot, ha szükséges – tette hozzá a jegybank feje. Arról nem esett szó, hogy a három éve meghirdetett, kormányzati-jegybanki gazdaságélénkítő program egyelőre kevés eredményt hozott, bár közvetve ennek beismerése az, hogy a 2 százalékos jegybanki inflációs cél elérésének határidejét újra kitolták – egy éven belül harmadszor –, ezúttal 2017 áprilisáig.
A BoJ a negatív betéti kamattal az Európai Központi Bank nyomába lépett, ott a betéti kamat jelenleg mínusz 0,3 százalék, és további csökkentést várnak. Negatív alapkamatot több ország is bevezetett már: Svédországban mínusz 1,1 százalék, Svájcban mínusz 0,75 százalék, Dániában mínusz 0,65 százalék a ráta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.