A nemzetközi tőzsdei környezet kilátásai feszültnek látszanak. A BÉT négy vezető részvénye esetében inkább azt kalkulálhatjuk, meddig tart még a csökkenés a következő egy-két hét folyamán, semmit azt, mennyire szépek az emelkedés kilátásai.
Az S&P 500 index heti bázisú ábráján az elmúlt hét ismét a „fej és vállak” formáció nyakvonala alatt zárt, ami további csökkenésre utaló negatív jel. Nem feltétlenül kell gyors esésre számítanunk, egyre inkább úgy látszik azonban, hogy a 2009-ben indult emelkedő trend megtört. A fej magassága alapján a formációhoz köthető csökkenésnek az 1610 pont közelébe kellene tartania. A német DAX index a 2011-ben indult emelkedő trend megtörése után tovább csökkent, jelenleg a 8922 közelében húzódó támaszt teszteli. Ha ez is sérülne, akkor a csökkenés legközelebb 8345 közelében akadhat el a heti bázisú grafikon szerint.
Ebben a negatív környezetben a Budapesti Értéktőzsde vezető részvényeinek árfolyammozgását összesítő index, a BUX jelentős csökkenésen ment keresztül az elmúlt egy-két hétben. Nemcsak visszacsúszott a régebben emlegetett „emelkedő ék” alakzat területére, de ki is esett abból. Ezzel egyébként „hamissá” is tette mindazt a felfelé irányuló kilépést az ék területéről, amiely 2015 november vége óta zajlott le. A jegyzés csökkenése 22 578 közelében akadt el. Ha ez a támasz is elesne, akkor a következő lehetséges akadály 22 110 közelében alakulhat ki. Az oda vezető utat több lehetséges támaszszint is keresztezi, így inkább lecsorgás következik, mint gyors esés.
A Mol részvényeinek árfolyama az elmúlt napokban „kettős csúcs” rajzolatát fejezte be. Ebből adódóan a formáció nyakvonalának árfolyamszintjére érdemes lesz odafigyelni a következő napokban. Ha 13 488 alatti zárásokat produkál a jegyzés, akkor annak további csökkenésére számíthatunk. A formációhoz köthetően 530 forintos csökkenés következhet a nyakvonal átlépése után. Ennek során a jegyzés eléri és feltehetően betölti a korábban 13 095 és 13 205 között hagyott rést. Tartósabb emelkedésre 13 975 feletti zárások nyomán számíthatnánk.
Az OTP részvényeinek jegyzését egy tavaly szeptemberben indult emelkedő trend próbálja felfelé terelni. Ha ez megtörik, akkor az 5636-os lehetséges támaszszint lesz fontos, hiszen ennek lefelé történő átlépésével a kurzus visszakerül egy olyan háromszögalakzat területére, amely további csökkenést vetít előre. Ezzel együtt az a mozgás, amely tavaly november vége óta zajlik, „hamis” kitörésként összegezhető. Ahhoz, hogy jelentősebb, trendszerű emelkedés következhessen, továbbra is a 6115-ös ellenállás átlépésére lenne szükség, amelyet a jegyzés az utóbbi hónapokban lényegében nem tudott tartósan átlépni.
A Richter grafikonján látható, hogy a tavaly szeptember elején indult emelkedő trend megtört, a jegyzés pedig szinte tejes mértékben teljesítette a kialakult „fej és vállak” formációhoz köthető árfolyamcélt (4780). A további emelkedés biztosítéka az lenne, ha a kurzus 4950 felett lenne képes zárásokat produkálni, mert ebben az esetben az árfolyam 5240 majd 5440 közelébe emelkedhetne, utóbbinál alulról visszatesztelné a „fej és vállak” alakzat nyakvonalát.
A Magyar Telekom részvényeinek kurzusa a 2015 januárja óta tartó emelkedő trend letörése után a 393-as és a 388-as támaszt is átlépte lefelé. A jegyzés várhatóan tovább csökken, és a 380 közelében lévő támasz tesztelése következik. Mivel a tavaly november elején elhagyott csökkenő trend vonalának visszatesztelése még várat magára, lehetséges, hogy a jegyzés a 375-ös támasz átlépése után tovább csökken a 370-es érték alá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.