BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bazári alku a menekültekről

Szokás szerint éjszakába nyúlt az EU-csúcs, ahol Ankara diktálta a menekültválság megoldásának feltételeit.

Törökország az eddiginél többet kér azért, hogy segítsen kijutni az Európai Uniónak a menekültválságból, cserébe többet is vállalna magára – itt tartott az egyezkedés a lapzártánk utáni munkavacsora előtt a török részvétellel megtartott rendkívüli uniós csúcson.

Az ajánlat az Angela Merkel német kancellárral és a soros elnök Hollandia miniszterelnökével, Mark Ruttéval folytatott, hétfő hajnalba nyúló egyeztetésen hangzott el. Ahmet Davutoglu török kormányfő közölte: országa kész visszafogadni minden nem szír menekültet, aki nem kap menedékjogot Európában, beleértve azokat is, akiket török felségvizeken állítottak meg a NATO és az EU hajói, és keményebben fellépnek az embercsempészekkel szemben is. (Ezt később azzal egészítette ki a Reuters szerint, hogy az EU ugyanannyi szír menekültet fogadjon be, mint amennyit Törökország, azt követően, hogy visszafogadta az illegális migránsokat.) Mindennek fejében azt kérik, hogy az EU a novemberben megígért, azóta sem folyósított 3 milliárd euró duplájával járuljon hozzá a menekültek ellátásához. Ezenfelül vízumkönnyítéseket akarnak minden török állampolgárnak a schengeni övezetben, már júniustól – az EU ezt októbertől akarta megadni, fokozatosan kiterjesztve –, és elvárják az uniós csatlakozási tárgyalások felgyorsítását is.

Az uniós tárgyalást az is nehezítette, hogy az EU vezetői megosztottak. A csúcs előtt több forrás kiadott egy tervezetet, amelyben az állt, hogy a menekültek nyugat-balkáni útvonalát lezárták – később kiderült, hogy e megfogalmazással Merkel nem ért egyet, mondván, nem lehet lezárásról beszélni, amikor naponta több száz menekült érkezik Németországba. Azt a kitételt, miszerint „a bevándorlók szabálytalan beáramlása a nyugat-balkáni útvonalon a végéhez közeledik”, a kancellár elfogadhatónak tartotta, és ezt támogatták görög diplomaták, valamint az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker is. Merkelnek most a szokásosnál is fontosabb, hogy a németeknek kedvező eredmény szülessen: vasárnap három tartományban is választások lesznek.

Továbblépést várnak a görögök

A nemzetközi hitelezők május elsejéig fejezzék be a görög reformintézkedések felülvizsgálatát – sürgette a görög pénzügyminiszter, Euklidész Cakalotosz az eurózóna pénzügyminisztereinek tegnapi tanácskozása előtt a Frankfurter Allge­mei­ne Zeitungban. A 86 milliárd eurós hitelcsomag harmadik részletéhez azért nem jut hozzá Görögország, mert hitelezői, a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió, nem értenek egyet abban, milyen lépéseket kell még megtennie ahhoz, hogy 2018-ra elérje a 3,5 százalékos elsődleges költségvetési többletet. A valutaalapra már az USA és az Egyesült Királyság is nyomást gyakorolt, hogy engedjen, mert a görög válság a legrosszabbkor éleződne ki újra, akkor, amikor Európa a menekültekkel és a brit kilépés rémével küzd.


Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.