Belebukott a lengyel kincstárügyi miniszter a pozíciók osztogatásába, bár a kormányfő, Beata Szydlo úgy jelentette be az állami vállalatok felügyeletével megbízott kormánytag, Dawid Jackiewicz távozását, hogy az része a tárca kivezetési tervének. A miniszter elvégezte a rábízott feladatot – indokolta a döntést Szydlo. Helyére nem neveznek ki új minisztert, a szervezet élére álló Henryk Kowalczyk dolga az lesz, hogy a kincstári tárcát állami vagyonkezelővé szervezze át, ez felügyelné a PZU biztosítót, a rézbányászatot uraló KGHM Polska Miedz társaságot és a Grupa Azoty vegyipari csoportot. Más, eddig a kincstár alá tartozó állami vállalatok a profiljuknak megfelelő minisztériumokhoz kerülhetnek.
Jackiewicz egy ideje már feszült viszonyban volt a hatalmon levő Jog és Igazságosság (PiS) párt vezetésével, azon belül Jaroslaw Kaczynski pártelnökkel, mert a tárca alá tartozó vállalatok élére túlságosan sok hozzá közel álló embert ültetett – írta lengyel sajtóértesülésekre hivatkozva az IntelliNews hírportál. (A 14 nagy állami konszern vezére közül csak egy, a PKO bankot irányító Zbigniew Jagiello tudta megőrizni a posztját az elmúlt egy évben.) Ők viszont egyszerűen az ellenzékben eltöltött évek jutalmaként fogták fel új posztjukat, és nem törődtek a szükséges változások végrehajtásával. Jackiewicz egy márciusi parlamenti beszédében a lojalitást, a PiS gazdasági programjával való azonosulást emelte ki az új menedzserek egyik kritériumaként – a PiS ígéretei között az szerepelt, hogy véget vetnek a privatizációnak. A párt szerint az előző kormányok Lengyelországnak előnytelen szerződésekkel árusítottak ki cégeket, ők viszont erősíteni akarják az állam szerepét, mindenekelőtt az energia- és a nyersanyagiparban, valamint a bankszektorban.
A varsói tőzsde WIG20 indexében szereplő vállalatok felében állami többség van – emlékeztetett a Bloomberg. Elemzők szerint Jackiewicz távozása után számos ilyen társaság menedzsmentje is átalakulhat, ami aggaszthatja a befektetőket. Az állandó változások, különösen a közüzemi szolgáltatókkal kapcsolatosan, eddig is nehézzé tették e cégek értékének megítélését – emelte ki egy varsói befektetési alap szakértője –, így a részvények ára alacsony marad. A közüzemi cégek osztalékainak csökkentése, a bankszektor „visszalengyelesítésének” tervei, a veszteséges szénbányákba erőltetett beruházások eddig is elvették a befektetők kedvét a varsói tőzsdétől, amelynek indexe idén eddig 5,3 százalékkal csökkent, miközben az MSCI feltörekvő piaci indexe 11,8 százalékkal nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.