Zuhanással nyitott tegnap a Magyar Telekom részvényárfolyama, a jegyzés már délelőtt 506 forintig csúszott. Napközben még úgy tűnt, tartani tudja az 510 forintos szintet, ám az eladók csak egyre érkeztek a parkettre, zárásra közel 4 milliárdos forgalom mellett 503 forintra kalapálták az árfolyamot, ami 3,8 százalékos napon belüli értékvesztést jelent. Ez meghaladja az elemzői jóslatokat is, amelyek a szerdai gyorsjelentés láttán 10-15 forintos árzuhanásról szóltak. Az eladási hullám azért volt borítékolható, mert a piac biztosra vette, hogy jó eredmények esetén a Telekom menedzsmentje magasabb, legalább 35 forintos osztalék kifizetésére tesz majd javaslatot, a gyorsjelentésben ezen a soron azonban a jövő évre is 25 forint szerepel.
Szabó János gazdasági igazgató az évértékelő sajtótájékoztatón az óvatos osztalékpolitikát firtató kérdésünkre azt mondta: a hazai piacon élesedik a verseny, nőnek a kockázatok, ezért a menedzsment inkább az óvatosság mellett tette le a voksát. A társaság adósságrátáját sikerült ugyan a komfortzónába, 39,3 százalékra csökkenteni, mértékét azonban továbbra is magasnak tartják, a cél a sáv közepe, azaz a 35 százalék elérése. Emellett – mint Szabó János rámutatott – a társaságnak tartalékolnia is kell. Mindez akár úgy is értelmezhető, hogy a Telekom jobban tart a Digi megjelenésétől, mint azt mutatja, bár a gazdasági igazgató a sajtótájékoztatón azt állította: a negyedik szolgáltató megjelenése előreláthatóan nem rombolja majd le a Telekom piacát, ahogy korábban Franciaországban az Iliad. Fokozódó árversenyre ugyanakkor számít a cég, és nemcsak a Digi, hanem a többi konkurens cég részéről is, amelyek folyamatosan építik és fejlesztik hálózatukat.
A számok azonban mégis mást mutatnak, a 2017-re vonatkozó prognózisban a menedzsment a korábbinál konzervatívabb várakozást fogalmazott meg bevétel- és EBITDA soron, a szabad cash flow azonban 5 milliárddal 55 milliárdra emelkedik a Crnogorski Telekomban lévő részesedés eladása nélkül, ami részvényenként további 36 forintot hoz majd. Ebből bőven lehetne például 30 forintot fizetni a részvényeseknek úgy, hogy adósságcsökkentésre is maradna. Christopher Mattheisen, a társaság vezérigazgatója ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy egy 560 milliárdos árbevételű cég esetében az 5 milliárdos többlet a cash flow-ban nem számít kiugrónak, szemben a potenciális kockázatokkal. Tény, hogy a 25 forintos osztalék tegnapi árfolyamon is 4,9 százalékos hozamot jelent, ami a jelenlegi kamat- és hozamkörnyezetben jónak számít, hosszú távon azonban már kevésbé vonzó. A vezérigazgató egyébként sikeresnek értékelte az elmúlt évet, 2,8 millió háztartásba jutottak el 30 Mbit/s sebességű internettel, és idén további negyedmillió ügyfél csatlakozhat a hálózathoz. A külső 4G-s lefedettség év végére elérte a 98 százalékot, a beltéri a 87 százalékot, a felhasználók száma pedig az 1,5 milliót.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.