Alekszandar Vucsics jelenlegi miniszterelnök az április 2-i szerb elnökválasztás legesélyesebbje – erősítették meg a legfrissebb közvélemény-kutatások. A felmérések szerint a lakosság 52,3 százaléka támogatja, ezzel pedig már az elnökválasztás első körében nyerhet. Mögötte az Ipsos felmérése szerint Szasa Jankovics, a lemondott köztársasági jogvédő és Vuk Jeremics volt külügyminiszter fej fej mellett halad: előbbire 13,9, utóbbira 13,3 százalék szavazna. Vojiszlav Seseljre, a Szerb Radikális Párt elnökére a polgárok 11 százaléka voksolna.
Vucsics a sikeres gazdasági reformoknak köszönheti a népszerűségét az elemzők szerint. A szerbek láthatóan belefáradtak az ideologizálásba, és már csak az életszínvonal növelésének ígéretével lehet a bizalmukat elnyerni. Tavaly 2,7 százalékos volt a bruttó hazai termék (GDP) növekedése, ami az előző években tapasztalt recesszióhoz képest nagy fordulatot jelent. Az ország gazdasága azonban így is a legelmaradottabbak egyike a régióban. A hétmilliós országban az egy főre jutó GDP 2016-ban sem érte el az 5 ezer dollárt. A GDP mintegy 17 százalékát a mezőgazdaságban, 25 százalékát az iparban termelik. Az ország pénzügyeit azonban valóban sikerült stabilizálni, a költségvetési hiány a GDP 1,4 százalékára csökkent tavaly, az idei első két hónapban pedig már többlettel zárt a büdzsé. A lakosság azonban továbbra is szenved az alacsony bérek miatt. A törvényben garantált minimális órabért idén 121-ről 130 dinárra növelték, ami alig több egy eurónál (1 euró = 124 dinár). A minimálbér így sem éri el havonta a 200 eurót, az átlagbér pedig mintegy 360 euró. Az országban nyilvántartott mintegy 2,25 millió foglalkoztatottból 300 ezren kapják a legalacsonyabb bért. A munkaerőpiaci arányok sem egészségesek: a versenyszférában 1,4 millióan dolgoznak, míg a közszférában 850 ezren, s a nyugdíjasok száma eléri az 1,75 milliót. Az átlagnyugdíj Szerbiában 200 eurót tesz ki, és a nyugdíjasok zöme e körüli összeget kap.
Vucsicsnak azonban merész tervei vannak: a következő évekre 4–5 százalék közötti GDP-bővüléssel kampányol, amiből ígérete szerint lesz fedezet a bérek és a nyugdíjak emelésére. A rózsaszín jövőképpel azonban nem mindenkit sikerült meggyőznie a politikusnak, sokan túl optimistának vélik a kitűzött növekedési célokat, de a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is keresztbe tehet a jóléti intézkedéseknek, a lazításnak. Szerbia 2015 elején 1,2 milliárd dollár értékű, 3 évre szóló készenlétihitel-megállapodást kötött az IMF-fel, a keretből azonban nem kellett még lehívnia. A valutaalap sikeresnek ítéli a reformokat, és a jövőben is segíti majd a növekedés lehetőségeit kutató kormánybizottság munkáját. Béremelésről azonban a hitelmegállapodás lejártáig szó sem lehet, és Belgrádnak sürgősen fel kell hagynia az állami cégek veszteségeinek finanszírozásával is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.