Tovább csökkent tavaly a bankok projekthitel-állománya, miközben a portfólió minőségi összetétele is jelentős mértékben javult – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikáiból. A jegybank adatai szerint a belföldieknek nyújtott projekthitelek bruttó állománya 1351,1 milliárd forintot ért el 2016 végén, ami 8,3 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi 1473,8 milliárdnál. Ennek eredményeként a 2011 vége óta eltelt öt év alatt bő nyolcszázmilliárd forinttal zsugorodott a bankoknál lévő projekthitel-portfólió, ami igen látványos eredmény.
A legerősebb csökkenés az ingatlanfejlesztésre nyújtott hiteleknél következett be 2016-ban: itt egyetlen év alatt 23,7 százalékkal olvadt a kimutatott bruttó mennyiség, így már alig több mint 566 milliárd forintot tett ki. A másik nagy területen, az ingatlanvásárlásnál viszont gyakorlatilag szinten maradt az ügyfeleknél lévő hitelek állománya, és valamivel több mint 245 milliárd forintot tett ki. Ami viszont különösen figyelemreméltó, hogy a közlekedés, szállítás fejlesztésére nyújtott kölcsönök mennyisége majdnem 44 százalékkal gyarapodott tavaly, és meghaladta a 121 milliárd forintot. Ennek eredményeként az ágazat projekthiteleken belüli súlya látványosan megugrott: egész pontosan 9 százalékot ért el, szemben a 2015. végi 5,7 százalékkal. Ezzel együtt a pénzügyi szolgáltatóknál lévő projekthitel-állomány legnagyobb szeletét még mindig az ingatlanok fejlesztésére, illetve vásárlására nyújtott kölcsönök adják, hiszen együttes részesedésük még decemberben is megközelítette a 60 százalékot.
A hitelállomány apadása viszont a portfólió minőségének látványos javulásával is együtt járt. A 90 napon túl késedelmes tételek aránya decemberben 9,1 százalékot tett ki, ami kevesebb mint fele az egy évvel korábbinak. Eközben a késedelem nélküli besorolású hitelek aránya 89 százalék közelébe emelkedett a 2015. végi 75,2-ről.
Az állomány – és a portfólió minősége – idei alakulására viszont komoly hatást gyakorol majd, hogy a késedelmes projekthitelek egy része – a hozzájuk tartozó fedezeti ingatlanokkal együtt – várhatóan átkerül a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt.-hez. (A MARK korábbi tájékoztatása szerint tavaly, a megadott határidőig 23 pénzügyi intézmény regisztrált az eszközvásárlási programba.)
A lakásépítések élénkülése ösztönözheti az új kihelyezéseket is, hiszen nyilván több olyan új projekt is indul, amelyet érdemes lehet finanszírozni. Ugrásszerű növekedésre viszont nem kell számítani az új szerződéseknél, hiszen a bankok vélhetően óvatosabbá váltak, és csak olyan beruházásokat finanszíroznak, ahol kellően konzervatív megközelítés mellett is biztosnak látszik a megtérülés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.