BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beérhet a profiltisztítás

Nem elég, hogy alacsony a kamatkörnyezet, hogy etikai alapon kisöpörték a drága biztosításokat, még részvényhígítást is hozhat az ősz

Aligha kelthetett meglepetést pénteken a CIG Pannónia profiltisztítása. Már az év elején számítani lehetett arra, hogy nem sokáig tartják meg a Pannónia Általános Biztosítóba olvasztott, tavaly megszerzett MKB Általános Biztosító nem életbiztosítási ágazatait. Ebben a szegmensben ugyanis önmagánál nagyobb halat kapott be a CIG, s várható volt, hogy az így felduzzasztott kötelező gépjárműfelelősség-biztosítási, illetve társasház- és lakásbiztosítási állomány együttesen már felkeltheti valamelyik nagyobb piaci szereplő étvágyát. Nos, az Aegon Magyarország Általános Biztosító csapott le az ügyfelekre, már csak a felügyeleti engedélyre várnak. Eközben a CIG, az MKB értékes fiókhálózatát megtartva, a továbbiakban a vállalatvezetés által oly gyakran emlegetett réspiacokra koncentrálhat, ahol, úgymond, versenyképes termékeket és szolgáltatásokat kínálhat.

Csodát azért ne várjunk az életbiztosítási ágazatot és a vagyonkezelést preferáló CIG Pannóniától. Annak ellenére sem, hogy nyolc egymást követő negyedévben ért el pozitív eredményt a vállalat, folyamatosan csökkennek a költségek, és sikerült megállítani a biztosító gördülő díjbevételének olvadását is. Az év elején életbe lépett etikus életbiztosítási koncepció ugyanis megfelezte az ügyfeleknek elérhető konstrukciók számát, és kisöpörte a piacról a legdrágább termékeket. Ráadásul a jutalékkorlát lefékezheti a CIG korábban kifejezetten attraktív ügynöki tevékenységét. Már az elmúlt években sem mutattak növekedést a CIG díjbevételei, az új helyzetben ez még kevésbé várható. Erre rátesz egy lapáttal az extrém alacsony kamatkörnyezet, melyben a biztosítók eleve csak lapos hozamot remélhetnek, s miután lehántják a költségeket, az ügyfelek egy kevéssé vonzó hozamtorzót látnak, amiért szinte nem is érdemes biztosítást kötni.

Tavaly sikerült részvényenként közel 17 forintos eredményt elérnie a CIG Pannóniának. Ez önmagában nem hangzik rosszul, de az idei kilátásokat illetően nem feledkezhetünk el arról, hogy szeptemberben esedékes a még 2012-ben kibocsátott kamatozó részvények törzsrészvényre váltása. Az átváltási arány függ az utolsó hat hónap átlagárától és részben a forint árfolyamától is. Jelentős hígításra számíthatunk, miután a kamatozó részvényeket csak akkor váltják 1:1 alapon törzsrészvényre, ha legalább 1250 forint lesz az átlagár. Ellenkező esetben több részvényt adnak értük. Ha a CIG Pannónia tovább hintázik a 200 forintos lélektani korláton, akkor nagyjából 15 millió darabbal nőhet a részvények száma. Ami néhány forintot biztosan lemorzsol az egy részvényre jutó eredményből.

Mindezek fényében, bár hosszabb távon nyilván van potenciál a CIG Pannóniában, sajna ki kell várnunk, amíg az új szerzemények megtartott részei szervesen beépülnek, s érvényesülnek a szinergiák. Amíg kialakul, hogy az életbiztosítási ágazat hogyan dolgozza fel az etikus koncepciót. Nagy kérdés a hígítás hatása. És nyilván jól jönne a vagyonkezelő ágazatnak, de az életbiztosítási szegmensnek is, egy kamatemelési periódus.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.