Március végén az államháztartás központi alrendszerének halmozott hiánya 198,1 milliárd forintot tett ki, köszönhetően a rekordméretű, 378,5 milliárd forintos márciusi deficitnek. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az első negyedév végén az államháztartás helyzete továbbra is stabil. 2017 első három hónapját a központi költségvetés 168,6 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 45,9 milliárd forintos deficittel zárták, az elkülönített állami pénzalapok pedig 16,4 milliárd forintos többletet értek el. A 2017-es büdzsé tervezett hiánya 1166 milliárd forint. A tavalyi év hasonló időszakában az államháztartás központi alrendszere 125,8 milliárd forintos hiányt mutatott.
A minisztérium felhívta a figyelmet a két év január–márciusi folyamatának eltérő alakulását befolyásoló tényezőkre: a tavaly novemberben megkötött hatéves bérmegállapodásra, az idei első kéthavi szufficitet hozó egyszeri tételekre (például a termőföld értékesítésének összegére vagy az uniós támogatások utólagos megtérítéseire). Az NGM szerint kevesebb volt az általános forgalmi adóból származó bevétel, mivel januártól hatályos az a szabály, hogy a „jó adózóknak” 75 nap helyett 45 napon belül utalják az áfa-visszatérítést. A tárca a megugró márciusi kiadások között főként a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatokat emelte ki, amelyek főleg a 2014–2020-as operatív programokhoz köthetők – az NGM szerint ezek játszottak szerepet abban, hogy a hónapot a központi alrendszer 378,5 milliárd forintos deficittel zárta. A márciusi államháztartási adatok nem befolyásolták a kormány idei célkitűzéseit: az uniós módszertan szerinti hiánycél változatlanul a GDP 2,4 százaléka.
MNB: jó a pálya
A Magyar Nemzeti Bank szintén csütörtökön tette közzé a folyó fizetési mérleg alakulását vizsgáló áprilisi jelentését, amelyben hangsúlyozza, hogy 2016-ban is folytatódott a magyar gazdaság külső sérülékenységének mérséklődése. A jegybank közölte, hogy a folyó fizetési mérleg többlete historikus csúcsra, a GDP közel 5 százalékára emelkedett, miközben az EU-transzferek átmeneti visszaesése miatt a külső finanszírozási képesség mérséklődött. A külkereskedelmi többlet szintén historikus csúcsra, a GDP 10 százaléka fölé emelkedett. Az MNB szerint Magyarország külső egyensúlyi folyamatai 2016-ban kedvező irányba mozdultak el. A jelentés szerint 2016-ban az átmenetileg külföldön dolgozók nettó jövedelme elérte a 3 milliárd eurót. Ez a rezidensek 3,5 milliárd eurós külföldön szerzett béréből és a külföldiek 0,5 milliárd eurós hazai jövedelmének eredőjeként alakult ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.