Magyar gazdaság

A munka törvénykönyvéről tárgyalnak jövőhéttől

Átfogó egyeztetés kezdődik jövő héten a 2012-ben hatályba lépett munka törvénykönyvének módosítási javaslatairól. A tárgyalások célja, hogy pontosítsanak bizonyos szabályozásokat.

Átfogó egyeztetés kezdődik jövő héten a 2012-ben hatályba lépett munka törvénykönyvének módosítási javaslatairól – tudta meg a Magyar Idők. A tárgyalások célja, hogy a munkaadói, valamint a munkavállalói oldal javaslatait beépítve pontosítsanak bizonyos szabályozásokat, és az egyeztetések során elfogadott javaslatok egy csomagban kerülhessenek az Országgyűlés elé. A szakszervezetek többek között a felmondás szabályait, a jogellenes munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos jogorvoslati lehetőségeket, a kisgyermekesek védelmét, valamint a bérpótlékok kérdését rendeznék.

A Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok közös indítványokat tesznek, ezek célja a munkavállalók jogainak erősítése, valamint a dolgozók és a foglalkoztatók között fennálló vitás kérdések hatékonyabb rendezése. A törvénykönyv felülvizsgálata már régóta tart, a javaslatokról a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán állapodhatnak meg a felek, ezután kerülhet a módosító csomag a parlament elé – írja a Magyar Idők.

A szakszervezetek javasolják többek között a munkabérre vonatkozó munkaadói kötelezettségek pontosítását, a foglalkoztató a legkisebb munkabér meghatározásánál már nem hivatkozhatna az aktuális munkaerőpiaci helyzetre, helyette a dolgozók és családjuk szükségletét, az ország általános bérszínvonalát, a létfenntartási költségeket, a társadalombiztosítási juttatásokat, valamint az egyes társadalmi csoportok helyzetét venné figyelembe.

Fotós: Móricz-Sabján Simon

A törvénykönyvbe beemelnék a megszakítás nélküli műszakban dolgozóknál a műszakpótlékon felüli kötelező, 10 százalékos bérpótlékot. A javaslatcsomag tartalmazza a 100 százalékos, minden érintett munkavállalóra nézve kötelező vasárnapi bérpótlékot is. A pihenőidő szabályozását is megreformálnák az érdekképviseletek: a munka törvénykönyvébe beépítenék többek között azt, hogy a munkáltató havi két pihenőnapot kötelezően vasárnapra osszon be.

Az érdekképviseletek a munkavállalók érdekében megemelnék a jelenlegi 12 hónapban maximalizált távolléti díjfizetési kötelezettséget legalább 12, legfeljebb 36 hónapra. Emellett a felmondás bizonyos eseteire is korlátozásokat emelnének be a törvénykönyvbe: a kisgyermekes dolgozóknak – a gyermek ötéves koráig – csak korlátozott szabályozás mentén lehetne megszüntetni munkaviszonyát. Egyolda­lúan visszavonhatja továbbá a felmondást a munkaadó, amennyiben az azt követő 15 napon belül az édesanya igazolja várandósságát. Köteleznék továbbá a munkaadót arra is, hogy csoportos létszámleépítést követően a megüresedő álláshelyeket elsősorban azokkal töltsék fel, akiknek a vállalkozás működésével összefüggő okok miatt 12 hónapon belül mondtak fel.

A munkavállalói javaslatcsomag kiterjed a szakszervezeti képviselők jogainak rendezésére is. Emellett módosítanák a sztrájktörvényt annak érdekében, hogy a feleknek – amennyiben nem születik megállapodás – kötelező legyen igénybe venniük a Munkaügyi Közvetítői és Döntőbírói Szolgálat eljárását, s ez a fórum határozza meg munkabeszüntetés esetén az elégséges szolgáltatásokat.

munka törvénykönyv egyeztetés
Kapcsolódó cikkek