A brazil kormány tervei szerint első körben 57 szövetségi tulajdonban lévő nagyvállalatot kínálnak eladásra vagy hasznosításra, s ezekért 44 milliárd real, mai árfolyamon 14 milliárd dollár bevételre számítanak. A listán tizennégy repülőtér, tizenegy magasfeszültségű távvezeték-hálózat, tizenöt kikötő és két autópálya-üzemeltető társaság mellett a portugálok által 1694-ben alapított brazil nemzeti pénzverde is szerepel. A vállalatokat változatos formában adják magánkézbe, lesz a magántőkét a beruházásokba (a hosszú távú üzemeltetés fejében) bevonó PPP-konstrukció, egyszerű vagyoneladás és koncesszióba adás is. A lényeg, hogy a magántőke segítségével fejlesztések, korszerűsítések induljanak az infrastruktúrában.
A repülőterek közül a riói Santos Dumont és a belföldi forgalmat kiszolgáló Sao Pauló-i Congonhas üzemeltetésére pályázatot írnak ki. Utóbbi évi 21 milliós utasforgalmával a második legnagyobb brazil reptérnek számít. A többi légikikötőt is az aukción legmagasabb árat kínáló társaság üzemeltetheti majd. A Sao Pauló-i nemzetközi repülőtérben (Guarulhos) és a rióiban (Galeao) lévő kisebbségi részesedésükön is túladnak. A távvezeték-társaságokra decemberben írják ki az aukciókat – tudta meg a The Rio Times. A kikötők és a sztrádaüzemeltetők koncessziós pályázatainak meghirdetése a jövő évre marad. Kell is a pénz, hiszen a költségvetési hiány gyors ütemű emelkedését meg kell állítani. A múlt héten a brazil kormány az idei hiánycélt 139-ről 159 milliárd realra (50,5 milliárd dollár) emelte, miközben az állami kiadások további lefaragására tett ígéretet.
Az a 6,3 milliárd dollár is a deficit csökkentéséhez járulna hozzá, amelyet a fenti csomagból kimaradó Eletrobrasért kapnának. A legnagyobb brazil energetikai társaságban az államnak közvetlenül 40,98, a helyi fejlesztési bankon (BNDES) keresztül további 18,72 százaléka van. Hogy ebből mennyit adnak el, az még kérdés, de maga a hír megjelenése eufóriát váltott ki a Sao Pauló-i tőzsdén, az Eletrobras árfolyama közel 40 százalékkal erősödött a héten. Annyi biztos, hogy az atomerőművek állami kézben maradnak és a paraguayi–brazil határon fekvő, közös üzemeltetésű, monumentális látványt nyújtó Itaipú vízerőmű is – írja az AFP. A terveket élesen bírálta Dilma Rousseff, a hivatalából tavaly felmentett elnök, a családi ékszer elkótyavetyélésével vádolva Michel Temer kormányát.
Az egyik lehetséges vevő, a francia Engie konszern brazil leányvállalatának elnöke, Eduardo Sattamini szerint a szakma helyett a pénzintézetek rúghatnak majd labdába a privatizációkor, hisz az állam megtartja magának a vétójogot az aranyrészvény révén, ezzel korlátozza a befektetők mozgásterét. Sattamini tudja, mit beszél, mivel maga az Engie – korábbi nevén GDF Suez – is állami befolyás alatt áll, igaz, már csak 33 százalék erejéig. Henrique Meirelles energiaminiszter szerint még finomítanak a pályázati feltételeken. Minas Gerais állam négy nagy vízerőművének lejár a koncessziója, ezek megújításától 3,5 milliárd dollárt remél a kormány.
Hátravan még a 64 százalékban állami tulajdonú nemzeti olajtársaság, a Petrobras kiskereskedelmi üzletága, a BR Distribuidora leválasztása és tőzsdére vitele, ami novemberre várható és Dél-Amerika idei legnagyobb IPO-ja lehet. A Reuters híre szerint a jegyzés a Citigroup vezetésével folyik majd, s a BRD 30-35 százalékát érinti. A papírokkal Sao Paulóban és New Yorkban lehet majd kereskedni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.