Hétfőn közli a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás június végi helyzetéről szóló részletes tájékoztatóját, a hét legfontosabb eseménye azonban kedden lesz, a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa ekkor tartja ugyanis kamatmeghatározó ülését, amely a jelenlegi forintárfolyamok mellett igencsak érdekesnek ígérkezik.
A korábbiakhoz képest az előző kamatdöntő ülésen a jegybank érdemben változtatott kommunikációján, ennek oka a romló nemzetközi hangulat következtében 330-ig gyengülő forint, valamint az emelkedő hosszú hozamok voltak.
Az egy hónappal ezelőtti ülésen a jegybanki közleményben újra az inflációs cél fontosságára hívták fel a figyelmet, és kijelentették, hogy bár a mostani monetáris kondíciók megfelelők, 5-8 negyedéves időhorizonton nem lehet fenntartani őket. Ezenfelül amellett is érveltek, hogy a magyar inflációs várakozások túlzók lehetnek.
Az előző kamatdöntés óta eltelt időben a nemzetközi hangulat javult valamelyest, a forint is részben vissza tudott erősödni, és a hosszú hozamok emelkedése is abbamaradt. Ezért a jegybank rövid távon nincs lépéskényszerben, és a mostani kamatdöntő ülésen nem számítunk érdemi lépésre vagy a közlemény üzenetének változtatására
– véli Módos Dániel, az OTP Bank makrogazdasági elemzője. A szakértő szerint fontos lesz, hogy a következő hónapok inflációs adatai hogyan alakulnak. A jegybank a szeptemberi inflációs jelentéssel együtt adhat részletesebb iránymutatást a monetáris politika alakulásáról. Erre azért is szükség lesz, mert annak ellenére, hogy a jövő év közepére a bázishatások következtében az infláció átmenetileg 1,5 százalék közelébe süllyedhet, utána újra emelkedésnek indulhat. A trendinfláció pedig 2019 végére 3,8 százalék közelébe emelkedhet, ami azt jelenti, hogy addigra az inflációs nyomás érdemben erősödik, ami a kamatok emelését teszi majd szükségessé.
Kedden közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a kiskereskedelem részletes májusi forgalmának adatait. A kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a nyers adat szerint 7,2, naptárhatástól megtisztítva 7,8 százalékkal haladta meg májusban az előző év azonos időszakit. Pénteken jelenik meg a foglalkoztatottság–munkanélküliség április–júniusi adatairól szóló tájékoztató. A március–májusi időszakban a munkanélküliek átlagos száma az egy évvel korábbihoz képest 32 ezerrel 171 ezerre, a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal 3,7 százalékra csökkent.
A nemzetközi porondon makrogazdasási szempontból kiemelt nap lesz a péntek, hiszen aznap érkezik a tengerentúlról a második negyedéves amerikai GDP-adat. Az első negyedév lassulása után a várakozások szerint négyéves csúcsra gyorsulhatott az Egyesült Államok gazdasági növekedése. Ezek alapján a fiskális élénkítés célt érhetett, kérdés, hogy a növekedési hatás mennyire lesz tartós. Jerome Powell Fed-elnök legutóbb úgy nyilatkozott, hogy az esetleges kamatemelések a beérkező inflációs adatoktól függenek majd. Figyelembe véve a 3 százalék körüli CPI-t, a gyors gazdasági növekedést, a kereskedelmi korlátok erősítését és a nagyon feszes munkaerőpiacot, az infláció alakulása még egy-két évig valószínűleg nem lesz gátja a további monetáris szigorításnak.
Ugyanakkor az Egyesült Államok a reálgazdasági ciklus felívelő szakaszának vége felé járhat, és a Fednek azt is érdemes mérlegelnie, hogy a fiskális lazítás miatt ismét emelkedő államadósság finanszírozási költsége egyre magasabb, ahogy a monetáris kondíciók szigorodnak
– mondta Dunai Gábor, az OTP Bank makroelemzője.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.