„A jövedelmezőség a legfontosabb kihívása a bankrendszernek, mivel nem olyan magas, mint gondolnánk” – mondta Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese.
Az elmúlt nyolc évben a kamatmarzs 30 százalékkal csökkent és számos olyan terhet visznek magukkal a bankok – a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel 125 milliárd forintba kerül évente – amely zsugorítja a profitot
– magyarázta az OTP Bank vezérhelyettese. Balog Ádám, az MKB Bank vezérigazgatója egyetértett azzal, hogy a profitabilitás jelenleg a hitelintézetek legnagyobb kihívása. Hegedűs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója kifejtette: a digitalizáció és a bankfiókon kívüli ügyintézés nem elégséges elterjedését hangoztatta.
Zolnai György, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója a digitalizációt említette kihívásként, és a makrogazdasági környezet bizonytalanságára hívta fel a figyelmet. A bankvezér kifejtette:
olyan bankrendszert kell építeni, ami válságálló, továbbá a hitelintézetek munkaerőhiányát hozta fel harmadik példaként, mint megoldandó kihívást.
Jelasity Radován, az Erste Bank elnök-vezérigazgatója a munkaerő minőségére és a piacon végbement változásokra hívta fel a figyelmet, a mostanra már nem vonzó a korábban jellemző életpálya, amelyben lépésről lépésre juthat előre az alkalmazott a vállalati létrán. Nagy Márton, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke úgy összegezte a válaszokat, hogy aki aggódik a jövedelmezőség miatt, az ne tartson másfél órás meetingeket.
„Csökkenő marzsokkal számoltunk a következő öt éves költségvetésünkben, az irány egyértelmű, egyedül a sebesség a kérdés” – mondta Jelasity Radován. Zolnai György figyelmeztet:
a családok inkább az olcsóbb hitelt választják, nem feltétlenül gondolkodnak előre. Jelenleg ötből négyen a fix kamatozást választják, és a más meglévő, változó kamatozású adósok kölcsönét is szeretnénk rögzítettre cserélni.
A kockázati költséget jelentősen emeli, hogy a bankok nehezen tudják érvényesíteni a jelzálogjogot és eladni az ingatlanokat. Balog Ádám szerint a hitelintézetek hatékonyságában van még hova fejlődni. Bencsik László kifejtette:
az ügyfelek már értik, mi a különbség a változó és a fix kamatozás között, ebben nagy szerepe volt az MNB-nek.
Az, hogy a lakosság mekkora arányban vesz fel hitelt lakásvásárláshoz, elsősorban a gazdasági ciklus határozza meg, a jelenlegi, 45 százalék egészségesnek mondható, korábban 30 és 70 százalék között mozgott a mutató. Az OTP Bank képviselője hozzátette: a júliusi marzs 1,5 százalék volt, ami már rendkívül alacsony szintet jelent.
„A Növekedési Hitelprogram (NHP) kivezetése óta nincs a piacon hosszú, fix beruházási hitel” – mondta Nagy Márton. Erre az OTP Bank vezérigazgató-helyettese úgy reagált, hogy vannak ilyen termékek, azonban a vállalatok – a lakossággal szemben – inkább a változó kamatozást választják. „A mikrovállalatoknál csak az első félévben 14 százalékos volt a növekedés” – hangsúlyozta Bencsik László. Az MKB Bank vezérigazgatója szerint az NHP-nak köszönhetően sok terv megvalósulását előre hozták a cégek.
A Gránit Bank elnök-vezérigazgatója hozzáfűzte: makrogazdasági szempontból a kkv-szektor versenyképességének javításához fix, hosszú lejáratú hitelekre van szükség, vagyis van tere ezeknek a termékeknek a terjedésére, a bankvezető. A Raiffeisen Bank vezérigazgatója arra figyelmeztet, hogy a hitelintézeteknek nem feladata a fix hitelek terjesztése, hanem az a cél, hogy megtérüljenek a kölcsönök. Jelasity Radován kiemelte: az Ersténél a kkv-hitelek többsége fix kamatozású.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.