BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nehezen tartják a lépést az adózók

Jelentős szemléletváltáson esett át évekkel ezelőtt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), Sinkáné Csendes Ágnes, a hivatal adóügyi szakfőigazgatója szerint támogató adóztatásról lehet beszélni. A fejlesztéseket a megnövekedett ügyféligény is generálta, mert az ügyfelek gyors, olcsó, kényelmes és személyre szabott ügyintézést várnak el. Bár 10 százalékkal csökkent a személyes ügyintézések száma, de tavaly még így is 2,3 millió ügyféligényt kellett személyesen kiszolgálni. Idén januártól digitálisan is elérhető az adat- és változásbejelentő lap. Ebből a nyomtatványból tavaly 11 millió érkezett az adóhivatalhoz, amelyből 490 ezer hibás volt, ezeknél eljárás és többkörös levelezés indult. Mindez a digitális eljárással elkerülhető. Az online számlázó rendszer bevezetését a legtöbben pozitívan fogadták, mert strukturáltan, egységes formában jelenik meg mindenkinél.

A NAV 2022-ig szeretné tovább csökkenteni az adminisztrációt, új kiszolgálócsatornákat és technológiákat vezetne be, és könnyítené az ügyfél és a hatóság kapcsolattartását. Kökényesiné Pintér Ilona, a Saldo adótanácsadási üzletágának vezetője szerint az adóhatóság sokkal gyorsabban fejlődött, mint az adózók. A NAV segíti az adózókat, hiszen van egy ingyenes számlázási szoftver, viszont meg kell tanulniuk ennek a kezelését. Főleg a kisvállalkozások veszik fel nehezen a ritmust. Ezeket a rendszereket a multiknak és az egyéni vállalkozóknak egyaránt használniuk kell, de ez mind a kettőtől eltérő energiabefektetést igényel.

A magyar gazdaság előtt álló legnagyobb kihívás, hogy míg a multik pörögnek, a hazai tulajdonú cégek nem fejlődnek, demográfiai fordulatot pedig nem egyszeri intézkedésekkel, hanem a bérek és a termelékenység növekedésén keresztül lehet elérni – hangzott el egy másik panelbeszélgetésen, amelyen Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója, Regős Gábor, a Századvég vezető elemzője és Pogátsa Zoltán, a Nyugat-magyarországi Egyetem docense vett részt. A viszonylag alacsony bérre épülő gazdaságpolitika és az alacsony termelékenység miatti munkaerőhiány Palócz Éva szerint olyan béremeléshez vezetett, amely a legalacsonyabb termelékenységű cégeket ki fogja rostálni. Bár a paradigmaváltás elkezdődött, a folyamat még eltart egy ideig. Regős Gábor rámutatott, hogy míg a külföldi vállalatok jól el vannak látva tőkével, a hazai kis cégek próbálnak túlélni, és lényegében az ügyvezetőnek kellene mindenhez értenie. Pogátsa szerint többet kellene költeni oktatásra, a képzetlenség a munkaerőhiány legfőbb oka.

 

Az elmúlt évben

10

százalékkal csökkent

a személyes ügyintézés

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.