Magyar gazdaság

A honvédelem mellett az egészségügy a nyertes

Tovább drágul az állam működése, emelkednek a jóléti kiadások, az oktatás és a környezetvédelem azonban nem jár jobban a 2020-as költségvetéssel.

Tovább drágul az állam működése, emelkednek a jóléti kiadások, az oktatás és a környezetvédelem azonban nem jár jobban a 2020-as költségvetéssel – derül ki a kormány statisztikáiból.

A családok támogatásának költségvetése – így nevezi a 2020-as büdzsé tervezetét a kormány, ám a jövő évi költségvetésről ennél jóval árnyaltabb képet kapunk, ha a kiadásokat a funkciók szerint csoportosítjuk. A kormány be is mutatja törvénytervezetében a költségvetési kiadások funkcionális mérlegét, amelyből az derül ki, hogy az állam működésére fordított kiadások 7,2, a jóléti kiadások 6,3 százalékkal emelkednek, ezzel szemben a gazdasági kiadások 5,3 százalékkal csökkennek. Az államadósság-kezelés költségei 8,6 százalékkal nőnek az idei tervekhez képest.

Az állam működésével kapcsolatos kiadások jövőre 3905 milliárd forintra rúgnak, ami az összes kiadás 18,4 százaléka, ez 0,3 százalékponttal magasabb az idei aránynál. A bürokrácia működtetése 3,8 százalékkal drágul, ami reálértéken 1 százalékos növekedés, tekintettel a várható 2,8 százalékos inflációra. Az állami funkciókon belül a honvédelmi kiadások 28,4 százalékos, az igazságszolgáltatás kiadásainak 14 százalékos emelkedése felelős a növekedésért. Az előbbi a Magyar Honvédség fegyverrendszer-vásárlásaival van összefüggésben, de a honvédelmi kiadások így is csak a 1,1 százalékára rúgnak, ami még mindig messze van a 2 százalékos NATO-elvárástól.

A jóléti kiadások teszik ki a teljes kiadási főösszeg 56,2 százalékát, jövőre erre a célra már 11 938 milliárd forint jut, ami 6,3 százalékos növekedés az idei évhez mérten. Ezen belül nagy a szórás: az oktatási kiadások mindössze 2,4 százalékkal emelkednek, ami 2,8 százalékos inflációval korrigálva 0,4 százalékpontos reálérték-csökkenés. Az oktatáson belül jelentősen nő a középfokú oktatás finanszírozása, ezzel szemben az egyetemek jövőre kevesebb pénzből gazdálkodhatnak.

Javul viszont az egészségügy relatív pozíciója, ugyanis a költségvetési kiadások 10,3 százalékkal nőnek, ám még így is csak a GDP 4 százaléka jut erre a célra, ami a fejlett országok között a legalacsonyabbak közé tartozik. Az egészségügyre így az adófizetők pénzéből jövőre 1967 milliárd forintot költenek, ami 180 milliárdos növekmény, a többletpénz java – százmilliárd forint – a kórházi ellátásokra megy. Az átlagot némileg meghaladó mértékben nőnek a településfejlesztéssel, a lakásépítéssel kapcsolatos kiadások.

A gazdasági ügyekben viszont fordulat áll be, többéves költségvetési expanzió után ezen a területen a kormány csökkenti a kiadásokat, ami a kifutó uniós költségvetési ciklussal van összefüggésben. A korábbiaknál némileg (66 milliárd forinttal) kevesebb jut közlekedésfejlesztésekre, ám így is 1905 milliárd forint adófizetői pénz áramlik ebbe az ágazatba. Hasonló mértékben, 57 milliárd forinttal csökkennek a mezőgazdasággal kapcsolatos kiadások. Az igazán nagy vesztes a környezetvédelem, 23 százalékkal kevesebb pénz jut rá, mint az idén, ami 85 milliárd forintos csökkenés. Az államadósság-finanszírozásra fordított kiadások 2020-ban 8,6 százalékkal nőnek, így jövőre 1110 milliárd forintot költenek erre a célra, amire már volt példa az évtized elején.

Ezek is érdekelhetik