Az idénymunka és az alkalmi munka az egyszerűsített foglalkoztatás egy-egy fajtája. A legtöbb egyszerűsített foglalkoztatásban dolgozó a kereskedelemben helyezkedett el, de jellemző még ez a foglalkoztatási típus az építőiparban, a vendéglátásban és a mezőgazdaságban is – tudta meg a Világgazdaság a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól. Az elmúlt öt év foglalkoztatási adatait vizsgálva jól látszik, hogy az alkalmi munkások száma folyamatosan növekszik. Torzítja ugyanakkor a képet, hogy ezzel egy időben csökken a feketén foglalkoztatottak aránya, ami a piac fehéredését mutatja. A hivatalos nyilvántartásban egy foglalkoztatott egy hónapban csak egyszer szerepel, de ugyanaz a foglalkoztatott egy vagy több foglalkoztatóhoz kapcsolódóan naptári éven belül több hónapon keresztül is szerepelhet.
Alkalmi munkák esetében a nyár a domináns időszak: míg idén januárban csaknem 189 ezer alkalmi munkás dolgozott, addig júniusban már 269 ezer. Általában a július a csúcs és egyben a fordulópont – addig minden hónapban növekszik a létszám, majd csökkenni kezd. Januárban foglalkoztatja a legkevesebb alkalmi munkást a gazdaság. A növekedés ötéves távlatban is jól látszik: 2014 júniusában 166,7 ezer alkalmi munkás dolgozott hivatalosan, mára több mint százezerrel nőtt a számuk.
A legdinamikusabban az idegenforgalmi idénymunkások száma növekszik: a turizmus folyamatos bővülése miatt az elmúlt öt évben csaknem megduplázódott. 2014 júniusában 3,8 ezren, az idén már 7,7 ezren dolgoztak idegenforgalmi idénymunkásként. Itt is a július és az augusztus a csúcs, tehát a korábbi évek tendenciáját figyelve a következő két hónapban még nőhet a számuk. A Balatoni Turizmus Szövetség elnöke korábban a Világgazdaságnak azt nyilatkozta, hogy az elmúlt években sok vendéglátós nagy technológiai fejlesztéseket és átszervezéseket hajtott végre, hogy enyhítse az évek óta nagy problémát okozó munkaerőhiányt, továbbá érezhetően nőtt a diákmunkások száma is, ami részben a növekvő órabéreknek tudható be.
A mezőgazdasági idénymunkások esetében ellentétes tendencia rajzolódik ki, az elmúlt öt évben folyamatosan csökkent a számuk. Míg 2014 júniusában több mint hetvenezer ember élt mezőgazdasági idénymunkából, évente 2-3 ezerrel apadt a számuk. A tavalyi nyárhoz képest csaknem nyolcezerrel kevesebben dolgoztak idén júniusban: a 2018-as 58,5 ezer után csak 50,8 ezren. A folyamatos létszámcsökkenés részben a munkaerőhiánynak tudható be, amellyel már évek óta küzd az ágazat. A kevesebb dolgozó miatt több nagyobb gazdaság jelentős modernizációba kezdett, amelynek következtében csökkent az élőmunkaigény. Az sem elhanyagolható, hogy minden évben egyre több diák dolgozik nyáron, sokan a mezőgazdaságban helyezkednek el, de az ő számuk – mivel nem egyszerűsített foglalkoztatottak, hanem diákmunkások – nem jelenik meg ebben a statisztikában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.