Magyar gazdaság

Top 10: 22 ezermilliárdos forgalom

Az energiaszektor, az autóipar, valamint a híradástechnika és az elektronika ágazatából kerültek ki tavaly a legnagyobb árbevételt produkáló cégek.

A magyar piac árbevétel szerinti tíz legnagyobb szereplője összesen 22 077 milliárd forintot söpört be tavaly. A listavezető BP Europa SE Fióktelepének árbevétele tette ki a top tíz bevételének 42,6 százalékát nettó 9413 milliárd forinttal – közölte az Opten céginformációs vállalkozás a Világgazdaság kérdésére. Az energiaszektor, az autóipar, valamint a híradástechnika és az elektronika ágazatából kerültek ki zömében a legnagyobbak, az első tízben szereplő cégek összes árbevételének több mint a felét, 12 287 milliárd forintot a három energetikai szereplő adja, a három autóipari vállalat pedig 4144 milliárd forintot. Az árbevétel-alapú összevetésben a nagy változásokat a multinacionális cégcsoportok tevékenység- és adóoptimalizálási lépései is előidézhették.

Az adózott eredmény szerinti összevetésben persze teljesen más sorrend rajzolódna ki, és nem ez a tíz vállalat alkotná a legnagyobbak listáját. Maradva az árbevétel alapján felállított lajstromnál, ez a tíz szereplő együttvéve 650 milliárd forint adózott eredményt könyvelhetett el 2018-ban: a legnagyobbat, több mint 301 milliárd forintot a Mol, a második helyen pedig az Audi áll 141 milliárd forinttal.

Az Opten által közölt adatok szerint az elmúlt egy évben alaposan átrendeződött a legnagyobbak listája, az idén nem került fel rá a múlt évi lista harmadik helyezettje, a Sony Europe B. V. Magyarországi Fióktelepe, ahogy a tavalyi utolsó három versenyző, a Tesco-Global Zrt., a GE Hungary Kft. és a BMW Vertriebs GmbH Magyarországi Fióktelepe sem. Új szereplő az idei lista élén álló BP Europa SE Fióktelepe, a Cisco International Limited Magyarországi Fióktelepe, valamint a hetedik–nyolcadik helyen álló UniCredit Sevices S. C. P. A. Magyarországi Fióktelepe és a Magyar Földgázkereskedő Zrt.

Az idei éllovas BP magyarországi üzleti szolgáltató központja a globális hálózat legnagyobbja lett, Budapest mellett Szegeden is nyitott irodát két évvel ezelőtt, 2500 embert foglalkoztat nálunk. Ebben az évben ünnepli magyarországi jelenlétének tizedik évfordulóját a londoni központú vállalat, a néhány héttel ezelőtti ünnepségen bejelentették, hogy napelemeket telepítenek a szegedi iroda tetejére, és éves szén-dioxid-kibocsátásukat 45 tonnával csökkentik.

Az autóipar globális lassulása ellenére a magyarországi autógyártók zöme tavaly még tudott növekedni. A 2017-es első helyről tavaly a harmadik helyre csúszott Audi, illetve a negyedikről ötödikre csúszó Mercedes-Benz a gyengébb listahely ellenére növekedést ért el árbevétel és adózott eredmény tekintetében is, a lista harmadik autóipari szereplője, a Suzuki azonban minimálisan rontott a pénzügyi eredményein.

A legnagyobb zuhanást a GE Hungary Kft. produkálta: 2017-ben a kilencedik helyen állt, tavaly azonban már meg sem közelítette a listát, a 600 milliárdos árbevétel után 2018-ban már csak 271 milliárdot ért el, és négymillió forintos veszteséggel zárta az évet.

Ezek is érdekelhetik