BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tartja magát a gazdaság

A magyar gazdaság az idei első fél évben 5,1 százalékkal növekedett, ez az ütem idén az unióban eddig a leggyorsabb, mintegy háromszorosa az átlagnak – derült ki a GKI Gazdaságkutató prognózisából. A magyar gazdaságot a belföldi kereslet hajtja, a hazai felhasználás az első fél évben csaknem 0,5 százalékponttal nőtt gyorsabban, mint a GDP. Ennek megfelelően a külső egyensúly romlik.

A feldolgozóipar első nyolchavi belföldi értékesítése mintegy 2 százalékponttal volt magasabb, mint az exportja, amelyre 72,7 százalékos részarány jutott. A GKI az ipari termelés 5, jövőre 4 százalék körüli emelkedésére számít. Az építőipari termelés az évek óta tartó szárnyalása után augusztusban 6 százalékra esett, de az éves átlagos bővülése így is 20 százalék felett lehet, jövőre viszont csak 2 százalék körüli.

A kiskereskedelmi forgalomban az idei második fél évben nem várható lassulás: a növekedés éves átlagban 6 százalékosra, jövőre

4 százalék közelébe várható. Az idegenforgalomban a vendégéjszakák száma augusztusig 8 százalékkal emelkedett.

A foglalkoztatás tovább bővült, a közfoglalkoztatottak száma csökkent. A munkanélküliség feltehetőleg a második negyedévben érte el a mélypontját 3,3 százalékkal, a harmadik negyedévi adat 3,5 százalék. A cégek a korábbinál kisebb munkaerőhiányt jeleznek, több jelentős cég pedig létszámcsökkentést tervez. Mindeközben a bruttó keresetek nőnek, a közmunkások nélkül a vállalkozásoknál a bérek 11,3 százalékkal, a költségvetési szektorban 5,8 százalékkal emelkedtek. A reálkeresetek az idén átlagosan 7 százalékkal, jövőre 4-5 százalékkal nőnek, ami a lakossági fogyasztás idei 4,5 és jövő évi 3,5 százalékos emelkedését alapozza meg. A beruházások 2020-ban 2 százalékkal bővülhetnek.

Jövőre

a beruházások

2

százalékkal bővülhetnek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.