Magyar gazdaság

Egyelőre csak néhány megyében látványos mértékű a vaddisznógyérítés

Bár pontos adatok nincsenek, az afrikai sertéspestis (ASP) terjedésének megállítására elrendelt vaddisznógyérítés a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerint folyik, és a vadászok, valamint a házisertés-tartók kártalanítására már több mint 4,6 milliárd forintot fizettek ki.

Nagy István agrárminiszter tavaly év végén és az idén januárban is többször nyilatkozott arról, hogy az afrikai sertéspestis (ASP) terjedésének megakadályozására gyéríteni kell a vaddisznóállományt. A Világgazdaságnak novemberben úgy nyilatkozott, hogy 30 százalékkal megnövelték a vaddisznók kilövésére szóló kvótákat, és határozottan felszólították a vadásztársaságokat, hogy gyérítsék a vaddisznóállományt. Később konkretizálta: a cél a két négyzetkilométerenkénti egy vaddisznó.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalnak (Nébih) egyelőre nincsenek pontos adatai arról, hogy hol tart a gyérítés – derült ki a Nébih által a Világgazdaság kérdéseire küldött válaszból. Pontos, az egész országra vonatkozó adatokat a vadászati év végén, a vadászatra jogosultak által leadott jelentések összesítése után tudnak mondani. A közepes kockázatú terület decemberi kiterjesztése után az ezen a területen elrendelt, diagnosztikai kilövéssel megvalósuló állománygyérítésről szintén a későbbiekben lesznek adataik.

A vadásztársaságoknak a hatóság ivar és kor szerint meghatározva megadta, hogy hány vaddisznót kell diagnosztikai célra leadniuk. Ahogy azt Pechtol János, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elnöke a Világgazdaságnak elmondta, a diagnosztikai céllal leadott állatokat a vizsgálat után éppúgy megsemmisítik, mint az ASP-vel fertőzött egyedeket.

A vaddisznóállomány jelenlegi sűrűségéről sem szolgált pontos adatokkal a Nébih. Annyit közöltek, hogy Magyarország vaddisznósűrűsége nagyon változó mind a fertőzött, mind pedig az afrikai sertéspestistől mentes területeken. Nógrád, Heves és Borsod megyében a járvány megjelenése előtt nagy volt az állománysűrűség, éppen ezért ezeken a területeken látványos a betegség terjedése és az állomány csökkenése. Jász-Nagykun-Szolnok alföldi, illetve Békés és Hajdú-Bihar megye román határ menti területein ugyanakkor a betegség megjelenése előtt is kicsi volt az állománysűrűség, itt a járvány kevés esetszámmal, lassan terjed. Szerintük mindez azt bizonyítja, hogy a járvány terjedésének lassítása, megállítása alacsony állománysűrűséggel érhető el.

Mint ismert, az ASP-járvány 2018. április 21-én jelent meg Magyarországon, akkor egy Heves megyében elhullott vaddisznóban mutatták ki a vírust. A legutóbbi esetek idén február 9-én Budapesten és Budakeszin fordultak elő. Mostanáig 3402 vaddisznóból származó mintában állapították meg a betegség jelenlétét.

A Nébih hangsúlyozza, hogy Magyarországon az afrikai sertéspestist kizárólag vaddisznóból mutatták ki. A betegség gyanúja miatt 6198 házi sertés leölését rendelte el a hatóság, esetükben csak az ASP kizárására irányultak a vizsgálatok, és mindnek negatív az eredménye, azaz az állatoknál nem volt kimutatható az ASP-vírus. A vadászok kártalanítására több mint 4 milliárd, az ASP gyanúja miatt leölt házi sertések után csaknem 650 millió forintot fizettek ki.

Eddig összesen

6198

házi sertést öltek le

ASP-gyanú miatt

afrikai sertéspestis Pechtol János gyérítés Országos Magyar Vadászati Védegylet vaddisznó ASP Nébih
Ezek is érdekelhetik