A járvány idején számított infláció értéke megtévesztő lehet, mivel a tényleges fogyasztás radikálisan eltér a két évvel korábbi adatok alapján készített fogyasztói kosártól – hívta fel lapunk figyelmét Karsai Gábor, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgató-helyettese. Az élelmiszerek 25 százalékos súlya az egyéb termékek korlátozott elérhetősége és a felvásárlási láz miatt jelentősen megnőhetett, míg az üzemanyagoké – amelyek 17 százalékát adják a fogyasztói kosárnak – számottevően csökkent. Karsai Gábor rámutatott: mivel az élelmiszerek 7,6 százalékkal drágultak márciusban, és az üzemanyagok 5,3 százalékkal olcsóbbak lettek, a valós áremelkedést sokkal nagyobb lehetett 3,9 százaléknál. Ám a módszertan korrekt, nem a statisztikai hivatal a hibás. A szakértő szerint a mért infláció és a tényleges árváltozás közötti eltérés áprilisban tovább nőhet.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) sajtóosztálya a Világgazdaság megkeresésére közölte, hogy az egészségügyi kockázatok miatt a megszokott helyszíni összeírásra nincs mód, ezért például internetes gyűjtés, telefonos, valamint e-mailes megkeresés került előtérbe. A koronavírus a fogyasztói árak gyűjtését és számítását is befolyásolja. A módszertani kérdéseket a KSH nemzetközi intézményekkel és a koronavírusban érintett országok statisztikai hivatalaival egyezteti, és nemzetközileg elfogadott megoldásokat alkalmaz. Az Eurostat az infláció és a koronavírus kapcsolatáról kiadott állásfoglalásában három alapelvet fogalmazott meg: továbbra is a korábbi vásárlói kosár súlyaival kell számolni, a fogyasztói kosár minden elemét meg kell vizsgálni, és a lehető legkevesebb esetben szabad az árakat helyettesíteni. Számos olyan termék van, amelynek az árát jelenleg nem lehet összeírni, főleg, mert a termék nem kapható. Jellemzően szolgáltatásokról van szó, mint például a szálláshely vagy az étterem. Az Eurostat útmutatása szerint ilyenkor ezeket hasonló termékkel vagy az átlagos árszínvonal emelkedési ütemével kell helyettesíteni – bár az újranyitás után az árak jelentősen eshetnek a válság nyomán. A KSH hangsúlyozta: a rendkívüli helyzetben alkalmazott ideiglenes módszertani módosításokról az adatok publikációja mellett tájékoztatja a felhasználókat. Legközelebb pénteken teszi közzé a hivatal a fogyasztói árindex aktuális, áprilisi adatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.