BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Visszaütött a fejlettség a járvány idején

A fejlettebb régiókban ütött nagyobbat a vírus a családi büdzséken, ám a válság hatásai mégis jobban nyomhatják az elmaradottabb, keleti országrészt, mert az ottani családoknak nincs számottevő tartalékuk, s a fizetőképes kereslet visszafogottsága miatt a szolgáltatások visszaépülése is lassúbb lehet.

A gazdaságilag fejlettebb régiókban élőket ütötte meg jobban a koronavírus-járvány – derült ki az Intrum és a GKI lakossági fizetőképességi indexe (IFI) mellett elsőként publikált régiós index számításából. Az IFI index a válság előtti, márciusi 41,6 pontos értékéről 18,9 pontra esett, ám a most bemutatott regionális adatok szerint nagy eltérés van abban, hogy az ország különböző területein milyen mélynek élik meg a válságot.

A legnagyobb mértékben a Nyugat-Dunántúlon élők pénzügyi helyzete romlott, a régióban a regionális fizetőképességi index értéke 2020 áprilisában 46 százalékkal csökkent az első negyedévhez képest, míg a Közép-Dunántúlon 41 százalékkal esett vissza a háztartások fizetőképessége. Deszpot Károly, az Intrum értékesítési és üzletfejlesztési igazgatója szerint a nyugat-magyarországi régió helyzetét egyértelműen meghatározta, hogy az ide tartozó megyék gazdaságában hatalmas az autóipar súlya, ahol pillanatok alatt megérezték, hogy a koronavírus-járvány nyomán összeomlanak a globális ellátási láncok. Ez sok helyen a termelés leállásához, elbocsátásokhoz vagy a bérek csökkentéséhez vezetett. Ugyancsak rontott a régióban élők fizetőképességén, hogy sokan Ausztriában vállaltak korábban munkát, ám az ingázást a határok lezárása lényegében lehetetlenné tette. Ugyancsak a határzár vezetett az osztrák állampolgárok kiszolgálására specializált szolgáltató szektorban dolgozók helyzetének ellehetetlenüléséhez, és idetartozik még az olyan kiemelt idegenforgalmi helyek forgalmának kiesése is, mint a Balaton vagy épp Hévíz.

Jókora, 40 pontos zuhanás volt a fizetőképességi indexben Közép-Magyarországon is, amit az Intrum szakértői azzal magyaráznak, hogy Budapesten és környékén a munkahelyek nagy többsége a szolgáltató szektorból kerül ki, az üzletek bezárása és a kereslet visszaesése őket is érzékenyen érintette.

Ezzel szemben az alföldi és az észak-magyarországi területek az iparosodottabb régiók csökkenésének felével megúszták a pandémiás helyzetet: a Dél-Alföldön 25, Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön mintegy 21 százalékkal romlott a lakosság pénzügyi helyzete áprilisban. Ezekben a régiókban kevésbé kiemelkedő a turizmus és más szolgáltatások aránya, ugyanakkor sokan dolgoznak olyan ágazatokban, mint a mezőgazdaság és az élelmiszeripar, amelyekben kevésbé esett vissza a termelés és a foglalkoztatás az elmúlt időszakban. Ennek ellenére Deszpot Károly szerint a válság ezekben a régiókban okozhat nagyobb problémát. Egyrészt itt már korábban is az országos átlagnál jóval alacsonyabb volt a lakosság fizetőképességi szintje, jóval kevesebb tartalékkal rendelkeznek az itteni polgárok, kisebb megtakarításaik miatt az itt élők nehezebben vészelik át a munka nélkül töltött hónapokat. Emellett, miközben Budapesten a szolgáltató szektor a magas belső kereslet miatt viszonylag gyorsan megindulhat, Kelet-Magyarországon a kisebb fizetőképesség és az alacsonyabb belső kereslet következtében a cégek lassúbb talpra állással számolhatnak.

A nyugat-magyarországi megyék visszapattanása nagyban függ az autógyárak újraindulásától – bár a termelést a gyárak óvatosan megkezdték, de sok a bizonytalansági tényező. Ha az iparági válság tartósabb lesz, mint máshol, az érintett ágazatokban elhúzódó leépítések következhetnek – figyelmeztet az Intrum szakembere, hozzátéve, hogy a fővárosi és a balatoni talpra álláshoz a turisztika fellendülésére, elsősorban a külföldi turisták megjelenésére is szükség lehet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.