A koronavírus-járvány miatt idén valóban a Balaton helyettesíti a legtöbb családnak az adriai nyaralást, ám egyre több panaszt hallani arról, hogy alaposan megdrágult az élet a magyar tenger partján. Elsősorban a szállásárak szöktek az egekbe. A híreket a hazai SZÉP-kártya-kibocsátók adatai is visszaigazolják, még akkor is, ha az egyes sajtóhírekben szereplő, esetenként több száz százalékos balatoni áremelkedések értelemszerűen nem jelennek meg az országos átlagot mutató statisztikákban.
Az OTP-nél arról tájékoztatták a Világgazdaságot, hogy a 2019 első félévi, átlagosan 26 531 forintnál idén júliusban több mint 70 százalékkal többet, 37 340 forintot fizettek átlagosan a szállászsebből a SZÉP-kártya-tulajdonosok, míg a K&H-nál a szálláshelyzsebből történő költések átlagos összege a tavaly június–júliusi 28 ezer forintról idén ugyanebben az időszakban 20 százalékkal, 33 ezer forintra emelkedett. A vendéglátászseb esetében a K&H 25 százalékos emelkedést mért éves összevetésben a nyári hónapokban, az egy étkezésre jutó összeg náluk 3300 forintról 4100 forintra emelkedett. Az OTP-nél 40 százalékos növekedést mértek, az átlagos kosárérték 3183 forintra nőtt. Ugyanakkor az OTP-nél azt is hozzátették, hogy ez az árpálya az ételrendelések megemelkedésének is köszönhető. A szabadidő-alszámlán is nőtt az egy tranzakcióra jutó érték, 26 százalékkal.
A drágulást a Pénzcentrumnak nyilatkozó Mörk László, a Magánszállásadók Országos Szövetségének elnöke is elismerte, hozzátéve, hogy a jelenség főleg a Balatonnál volt hatalmas mértékű, más helyeken nem mértek nagyobb emelkedést, még a fürdővárosokban sem. Ő maga a drágulás arányát 20 százalékosra tette.
A statisztikából az is kiderül, hogy a SZÉP-kártyás költések erősen megugrottak a nyári hónapokban. Az OTP-nél a kimenő forgalom 40 százalékkal haladta meg a tavaly júniusi és júliusi költést, a K&H ennél hajszálnyival alacsonyabb, 36 százalékos bővülést mért. A magasabb költés a pandémia mellett a kormányzat SZÉP-kártya-juttatásokat érintő intézkedéseinek is köszönhető. A feltöltéseket ösztönző jogszabályváltozások a K&H szerint júniusban értek be, amikor a munkáltatók a 2019-es értéknél 120 százalékkal nagyobb összeget utaltak át a K&H SZÉP-kártya-alszámlákra. Júliusban a tavalyi évihez hasonló mennyiségű juttatás érkezett. Az OTP Pénztárszolgáltató adatai szerint is egyértelműen megdobta a feltöltéseket a könnyebbé (olcsóbbá) váló juttatás: a két nyári hónapban 62 százalékkal több feltöltés érkezett az OTP-s SZÉP-kártyákra, mint tavaly ilyenkor. Az áremelkedések fő oka a külföldi utazások elmaradása miatt alaposan megnövekedett kereslet. A szállásadók, vendéglátósok ráadásul az idővel is versenyt futnak: a járványhelyzet napokon belül is változhat, ha egy-egy idegenforgalmilag fontos településen esetleg gócpont alakulna ki, pillanatokon belül eltűnnének a vendégek. Az áremelkedést támogatja az is, hogy egyre több és több juttatást kapnak a dolgozók SZÉP-kártyán, amelynek elköltése során – miután nem közvetlenül a pénztárcájukat érinti a kifizetés – kevésbé árérzékenyek.
A bankkártyák is a tóhoz költöztek
Az elmúlt évhez képest látványosan emelkedett az Erste Bank ügyfeleinek bankkártyás költése a Balaton partján. Már májusban is 25 százalékkal többen vették elő a plasztikjukat a tóparti elfogadóhelyeken.
Júliusban már 30 százalékos volt a növekedés éves szinten, miközben a bank teljes bankkártyás forgalma csak júniusban került kismértékben a 2019-es szint fölé.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.