Németországhoz képest kisebb mértékű lehet a visszaesés Magyarországon, az idei második negyedévben 10-12 százalékkal zsugorodhatott a bruttó hazai termék (GDP) az előző évhez képest – mondta a Világgazdaságnak Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója. Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője 10,5 százalékos visszaesést vár az április–júniusi időszakra. Ugyanakkor rendkívül bizonytalannak értékelte a gazdasági környezetet, ezért a GDP-csökkenés mértékére 8–15 százalék közötti sávot jelölt meg. Ezt az is indokolja, hogy a júniusi tényadatok még nem ismertek, ráadásul a turizmus 70, illetve 50 százalékkal alacsonyabb teljesítményt könyvelhetett el idén áprilisban és májusban, mint tavaly. Az elemző hozzátette: a piaci szolgáltatások hasonló alakulása esetén kellemetlen meglepetés is következhet, ugyanakkor egy-egy szektor gyors talpra állása a GDP-nek is támaszt adhat.
A korábbi 3 százalékos GDP-csökkenés helyett 5 százalékkal eshet vissza a magyar gazdaság teljesítménye 2020-ban – erről Varga Mihály pénzügyminiszter beszélt korábban. Virovácz Péter szerint 3 százalékos zsugorodással számolni már nem reális, az elképzelhető forgatókönyv a gazdasági teljesítmény 5 százalékos mérséklődése egy második járványhullám nélkül. Az ING Bank szakembere 5,1 százalékkal csökkenő GDP-t vár 2020-ra, ami 3-4 százalékpontos előny lenne az euróövezethez képest. Palócz Éva arra hívta fel a figyelmet, hogy az áprilisi 5,5 százalékos GDP-csökkenési előrejelzéshez képest júliusban 5 százalékra javították a 2020-as prognózist, amit a vártnál gyorsabb talpra állás indokol. A harmadik negyedévben már sokkal jobban teljesíthet a gazdaság, mint az április–júniusi időszakban, október–decemberben pedig a teljesítmény megközelítheti az egy évvel korábbit. A Kopint-Tárki vezetője a Pénzügyminisztérium korábbi prognózisát a kincstári optimizmusnak tulajdonította, amit egy reális előrejelzésre módosítottak.
A költségvetési deficit 5,2 százalék lehet 2020-ban – hangsúlyozta Palócz Éva. A kiadási oldalon GDP-arányosan csaknem 1 százalékpontnyit ront csak a lélegeztetőgépek beszerzése, nem is beszélve az egyéb eszközbeszerzésekről. A bevételi oldalon az egyes adónemekből befolyt összegek akár radikálisan megcsappanhatnak: május végéig 300-400 milliárd forintra tehető a koronavírus-járvány miatti adóbevétel-kiesés. A Kopint-Tárki vezérigazgatója hozzáfűzte, hogy a költségvetést az előrejelzéshez kell majd igazítani. Az Európa Tanács Fejlesztési Bankja arról számolt be, hogy kalkulációk szerint a járvány elleni védekezés az idén 1000 milliárd forintba kerülhet, Varga Mihály legutóbbi közlése szerint az első fél évben 600 milliárd forintot fordított erre a célra a kormány, a miniszter egy korábbi nyilatkozatában 8-10 százalékos deficitet jelzett. Virovácz Péter nem tartja elképzelhetetlennek a 10 százalékos államháztartási hiányt. „Az egyenleg radikális romlása – eddig hivatalosan 3,8 százalékos deficittel kalkulált a pénzügyi tárca – felboríthatja az adósságpályát, az Államadósság Kezelő Központnak új finanszírozási tervet kell készítenie, ráadásul a 2021-es költségvetést is újra kell számolni” – húzta alá az elemző.
5,1 százalékkal csökkenő GDP-t vár 2020-ra, ami 3-4 százalékpontos előny lenne az euróövezethez képest
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.